Muž zboural stěnu svého sklepa a objevil starobylé podzemní město

Přidat na Seznam.cz

Historici a další odborníci tráví celý život hledáním ztracených měst a zajímavých nálezů, aniž by měli úspěch. Přesto některým stačí zbourat náhodnou zeď, aby odhalili jeden z největších nálezů v historii. V roce 1963 jeden muž v turecké provincii Nevşehir vyboural zeď ve svém sklepě a objevil obrovskou podzemní metropoli.

Muž (jehož totožnost nebyla v tehdejších zprávách uvedena) rozbil zeď a objevil za ní tunel a další chodby za ním. Průzkum následně odhalil, že se jedná o podzemní metropoli o hloubce 18 pater s kaplemi, školami a stájemi.

Město Derinkuyu bylo po generace opuštěné, k velké úlevě chlápka, který si právě prorazil cestu dovnitř. Podle vědců z tureckého ministerstva kultury mohla výstavba města, v němž mělo žít až 20 000 lidí, začít už v 8. až 7. století před naším letopočtem.

Během byzantského období (od roku 395 do roku 1453 n. l.) se město proměnilo v labyrint tunelů, komor a místností o rozloze 445 km2. Síť tunelů a chodeb zahrnovala skryté vchody, větrací šachty (abyste nezemřeli v krtčí jeskyni) a studny a vodovody.

Lidé v této oblasti nejspíše nejprve využívali vykutané chodby a místnosti ke skladování, uchovávání potravin při chladných a stálých teplotách. Město se z nich však stala nejspíše díky jejich obranné hodnotě.

Ti na nižších úrovních například dokázali odříznout přívod vody do horních a dolních úrovní, čímž zabránili protivníkům znečistit zásoby. Tunely se daly zevnitř uzavřít kulovitými valícími se kamennými dveřmi a samotné chodby byly dostatečně malé, aby se případní útočníci museli řadit po jednom, což je tak strašlivé schéma útoku, že je k vidění pouze ve filmech.

V průběhu staletí ve městě hledali útočiště různí lidé. Raní křesťané zde pobývali, aby unikli římskému pronásledování, zatímco muslimové jej využívali jako bezpečné místo během arabsko-byzantských válek v letech 780 a 1180.

Podobné jeskyně sloužily k hledání útočiště před nebezpečím ještě v roce 1909, Derinkuyu dokonce není největším podzemním městem. Je zajímavé sledovat, jak dobře byla tato podzemní města ukryta, což ukazuje, že byla vybudována pro svůj účel. Říká se, že podobná podzemní města se dodnes skrývají po celém Turecku i v některých dalších západoasijských zemích.

Zdroj: historyofyesterday.com, redakčně upraveno