Muž si při sexu zlomil penis. Na co si dát pozor?

Přidat na Seznam.cz

Čtyřicetiletý Brit si při sexu zlomil penis. Nepochybně šlo o mimořádně bolestivou záležitost, lékaře však překvapil její průběh a zejména forma zranění. Pacient byl přesto již čtvrt roku po operaci schopen stejně plnohodnotného sexu jako předtím.

Zlomenina penisu nastává v případě, kdy je poškozena ochranná vrstva kolem erektilní tkáně, která pumpuje krev do penisu. Lékaři tvrdí, že na pocit je to jako zlomenina kosti, protože většina zranění se stane během sexu, když je penis vzpřímený. Pod tlakem se penis podlomí, což způsobí únik krve. To je obvykle doprovázeno praskajícím zvukem.

V případové studii zveřejněné v časopise British Medical Journal (BMJ) lékaři informovali o případu, kdy se 40-letému Britovi zlomil penis během pohlavního styku. Tvrdí, že jde o vůbec první známý případ podobného poškození penisu při sexu. Zlomil se totiž vertikálně, a to v důsledku nárazu na oblast mezi konečníkem a genitáliemi své partnerky. Zajímavé je, že se u muže neobjevily žádné klasické příznaky, jako praskavý zvuk či svinutí kůže pohlavního údu. Penis akorát otoky a erekce postupně slábla, přičemž ve většině podobných případů se erekce ztratí okamžitě.

Při analýze výsledků vyšetření magnetickou rezonancí lékaři zjistili, že penis pacienta měl tři centimetry dlouhé svislé trhliny podél pravé strany. Musel podstoupit operaci, ze které se úplně zotavil a po šesti měsících byl znovu schopen plnohodnotného sexuálního styku. „Tento pacient byl schopen obnovit sexuální aktivitu do pololetí od poranění a dosáhl erekce tejné kvality jako před zraněním, přičemž se neprokázalo tradiční zakřivení penisu či výrazné hmatatelné jizvy,“ informovali chirurgové v závěrečné zprávě. V případě zlomeniny penisu musí pacienti navštívit lékaře nejpozději do 24 hodin, jinak to může vést ke komplikacím, jako je například trvalá erektilní dysfunkce.