Miliardář prodává obrazy za stovky milionů dolarů

Přidat na Seznam.cz

Toto je událost desetiletí: Ronald Perelman, jeden z nejbohatších Američanů, se rozhodl rozloučit s velkou částí své umělecké sbírky. Hodnota děl, která budou uvedena do prodeje, se odhaduje na několik set milionů dolarů

Aukční dům Sotheby’s měl za úkol prodat sbírku Ronalda Perelmana. Většina transakcí proběhne s uvážením, do aukce umění půjde jen malá část děl.

Ronald Perelman, 77-letý americký investor a miliardář (vlastní kosmetickou značku Revlon) a vybudoval také působivou uměleckou sbírku. Hodnota se odhaduje na 3 miliardy dolarů.

Zahrnuje díla umělců jako Joana Mira, Henri Matisse a Jeff Koonse. Dosud nebylo zveřejněno, která díla mají být prodána. Je však známo, že prodej je uskutečněn proto, aby Perelman splatil bankovní půjčku.

Je to také důsledek krize, která zasáhla USA v souvislosti s pandemií. Ronald Perelman v posledních měsících přišel o spoustu peněz, aby se zachránil, prodal akcie v některých společnostech. Prodejní část umělecké sbírky mu má pomoci postavit se na nohy.

Perelman letos prodal již dvě díla. V létě byly jeho obrazy Mira a Matisse (viz výše) vydraženy za 37 milionů dolarů. Zisk z následného prodeje se odhaduje nejméně na desetinásobek. Perelmanova sbírka zahrnuje díla Andyho Warhola, Roye Lichtensteina, Cy Twomblyho a Marka Rothka, stejně jako sochy Alberta Giacomettiho a Jeffa Koonsa.