Mercedes právě prodal nejdražší auto světa za za 3,3 miliardy

Přidat na Seznam.cz

Společnost Mercedes-Benz ve čtvrtek potvrdila, že nedávno prodala nejdražší automobil na světě. Velmi vzácné kupé Mercedes-Benz SLR z roku 1955, které bylo uloženo ve sbírce německé automobilky, bylo prodáno soukromému majiteli za 3,3 miliardy. Podle společnosti Hagerty, která sleduje hodnotu sběratelských vozů, je tato cena nejdražším vozem, který byl kdy prodán.

Prodaný Mercedes byl jedním z pouhých dvou prototypů 300 SLR Uhlenhaut Coupe. Tyto 67 let staré vozy byly pojmenovány po tehdejším šéfinženýrovi Mercedesu Rudolfu Uhlenhautovi a údajně dosahovaly maximální rychlosti 186 km/h. Prodával se na uzavřené aukci pouze pro zvané v Muzeu Mercedes-Benz ve Stuttgartu 5. května. Aukce se konala ve spolupráci s aukční společností RM Sotheby’s, která se zabývá aukcemi automobilů. Druhé kupé Uhlenhaut zůstane podle prohlášení společnosti Mercedes-Benz ve sbírce muzea.

„Jejich závodní vozy z 30. a 50. let minulého století jsou vzácné a většina z nich je stále v majetku továrny, takže všechny, které se dostanou na trh, jsou velmi žádané,“ uvedl Brian Rabold, viceprezident pro automobilové informace společnosti Hagerty.

Mercedesy SLR „Gullwing“ jsou kvůli dveřím, které se zvedají jako zahnutá křídla, jsou považovány za jedny z nejžádanějších vozů na světě. Zvláště cenné jsou různé vzácné a závodní verze.

SLR Uhlenhaut Coupe byla v podstatě verze slavného otevřeného závodního vozu Mercedes SLR s pevnou střechou, poháněná osmiválcovým motorem o výkonu 300 koní. Úvaha byla taková, že uzavřený vůz lépe ochrání řidiče před větrem a povětrnostními vlivy při vysokých rychlostech a uzavřená střecha zároveň zlepší aerodynamiku.

Krátce po vývoji těchto vozů Mercedes ukončil svou účast v motoristickém sportu, takže vozy nebyly nikdy použity v soutěžích.

Zdroj: CNN