Manželství dělá muže tlustšími, ukazuje nový výzkum

Přidat na Seznam.cz

Ženatost způsobuje, že muži přibírají na váze, a počátky otcovství tento problém ještě prohlubují, zjistil nový výzkum provedený na Fakultě managementu Univerzity v Bathu.

Studie ukazuje, že ženatí muži mají vyšší index tělesné hmotnosti (BMI) než jejich nesezdaní kolegové, což jim na váze přidává přibližně tři kila nebo 1,4 kg.

Na BMI mužů nemá žádný vliv, pokud jejich žena otěhotní, ale v prvních letech po porodu muži přibývají na váze. Až v období těsně před a po rozvodu je zaznamenán pokles BMI mužů.

Tato zjištění objasňují zmatek v konkurenčních teoriích, které předkládají sociologové a které spojují BMI s rodinným stavem. Potvrzuje se myšlenka, že svobodní lidé, kteří usilují o manželství, mají větší motivaci udržovat se v dobré kondici a vynakládají větší úsilí než ti, kteří jsou ženatí.

Podporuje také teorii, že manželství vede k častějším společenským příležitostem zahrnujícím bohatší jídlo nebo pravidelnější stravování mužů; a zároveň dává za pravdu myšlence, že manželské páry mají lepší fyzické zdraví díky větší sociální podpoře.

Studie heterosexuálního páru ve Spojených státech, mezi 1999 a 2013, použila data z Panel Study of Income Dynamics a je publikována v časopise Social Science and Medicine.

Doktorka Joanna Syrda, ekonomka z Business School of Management, uvedla: „V této studii se objevily následující výsledky: Pro jednotlivce je užitečné pochopit, které sociální faktory mohou ovlivňovat přibývání na váze, zejména ty běžné, jako je manželství a rodičovství, aby mohli činit informovaná rozhodnutí o svém zdraví a pohodě. Pro ženaté muže, kteří se chtějí vyhnout zvyšování BMI, to bude znamenat, že budou dbát na svou vlastní měnící se motivaci, chování a stravovací návyky.

Vzhledem k velkým obavám o veřejné zdraví v souvislosti s obezitou je důležité více porozumět sociálně-vědním faktorům, které mohou způsobit kolísání hmotnosti.

Zdroj: University of Bath