Málokdo na něj má, ale všihni o něm sní. To je Rolls Royce Ghost

Přidat na Seznam.cz

Málo kdo na něj má, ale všichni o něm sní. To je Rolls Royce Ghost.

Jedná se o zcela nový model a druhou generaci modelu Ghost. První vyrobený v roce 2009 byl nejoblíbenějším modelem této značky. Inženýři společnosti Rolls pracovali na posledních 10 letech a je to vidět. Nejvýraznější efekt je pod karoserií. Nikdy ve 114-leté historii této značky neexistovala tak technicky propracovaná limuzína. Poprvé jsou tu technologické úspěchy, jako je řízení všech čtyř kol, pohon všech kol nebo celohliníková karoserie. Společnost Rolls-Royce vynaložila veškeré úsilí, aby zajistila, že vás nový Ghost povzbudí k tomu, abyste jej řídili sami, a ne aby vás řídil šofér. Dnes je to obecně trend mezi zákazníky této značky. Stále více z nich je za volantem.

foto: Rolls Royce

Nový Ghost je impozantní limuzína, která je dlouhá 5,55 metru, široká téměř 2,15 metru, vysoká 1,57 metru a má rozvor 3,29 metru.

Toto auto není o jemných detailech. Podívejte se na kliky dveří. Jsou obrovské, stabilní, jako rukojeti pro staré ledničky. Samotné dveře jsou také silné, jejich otevírání a zavírání je elektricky podporováno. Pak narazíte na koberec tak silný, že ho budete chtít na podlaze svého obývacího pokoje. Vklouznete do křesla potaženého extrémně měkkou kůží a opřete si hlavu o měkký polštář na opěrce hlavy. Později podržíte tlačítko a tiše pomocí elektrických prvků zavřete dveře, čímž se odříznete od vnějšího světa. Je zde ticho, příjemně a luxus. V modelu Ghost bylo z nějakého důvodu použito 100 kg izolačního materiálu.

foto: Rolls Royce

Pod kapotou pracuje motor V12. Zda je zapnutý, mohou správně říkat pouze přístroje. Motor prostě nelze slyšet. Nejen když stojí, ale i za jízdy. Ukazatel směru je zde vlastně hlasitější.

Orientačně má motor objem 6,6 litru, výkon 571 koní a 820 Nm. I páka řazení je zde odlišná – filigránská, kterou lze přesunout pouze do polohy D (jízda) nebo R (zpátečka) (poloha P – parkování je stisknuto pomocí tlačítka).

Když sedíme za volantem, Ghost se zmenšuje. Manévrování s touto limuzínou je stejně snadné jako řízení v městském autě. Navíc se Ghost ukazuje jako velmi obratný, dokonce i v úzkých uličkách. Jedná se o velmi velké zlepšení oproti předchůdci a díky torzním zadním kolům.

foto: Rolls Royce

Podle Torstena Müllera-Ötvöse, šéfa Rolls-Royce, neprodává Rolls-Royce automobily, ale luxusní zboží. Plně s tím souhlasíme. Nepotřebujete Rolls, abyste se dostali z místa A do místa B, ale je potěšením, že to dokážete. Ghost může být vrcholným výdobytkem každodenního života a změnit obyčejné věci na jedinečné. Nelze to posoudit podle obvyklých kritérií. Každý detail je zde jedinečný. Každá jízda, i ta nejkratší.