Lze předčasnou ejakulaci nějak ovlivnit? Jaké jsou techniky, které pomohou vydržet déle?

Přidat na Seznam.cz

Předčasná ejakulace je stav, kdy muž během pohlavního styku vyvrcholí příliš rychle. Jedná se o častý problém s ejakulací.

Co je předčasná ejakulace ?

Studie zahrnující 500 párů zjistila, že průměrná doba ejakulace je asi 5 a půl minuty po zahájení sexuálního styku. U mužů, kteří mají sex s muži, může být tato doba delší, píše web NHS.

Mezinárodní směrnice definují předčasnou ejakulaci jako pravidelnou ejakulaci do 1 minuty po zasunutí do partnerky. Je však na vás a vaší partnerce, abyste se rozhodli, zda vám vyhovuje doba, za kterou dojde k ejakulaci. Pokud vám doba ejakulace způsobuje trvalé potíže, pak je to problém, který lze řešit léčbou.

Typy předčasné ejakulace

Existují 2 typy předčasné ejakulace:

  • primární předčasná ejakulace – problém se u vás vyskytuje odjakživa.
  • sekundární předčasná ejakulace (neboli „získaná předčasná ejakulace“) – pokud se u vás problém objevil nedávno.

Příčiny primární předčasné ejakulace jsou často psychologické, například traumatický sexuální zážitek v raném věku. Sekundární předčasná ejakulace může být způsobena jak psychologickými, tak fyzickými faktory. Mezi fyzické příčiny může patřit nadměrné pití alkoholu a zánět prostaty (prostatitida).

Léčba

Pokud je vaše předčasná ejakulace způsobena fyzickým stavem, měla by vám pomoci léčba základního onemocnění. Možnou léčbu vám může navrhnout praktický lékař.

Léčba předčasné ejakulace způsobené psychologickými faktory může být náročnější. Většina mužů, kteří vytrvají v léčbě, však zjistí, že se problém vyřešil.

Svépomoc

Než vyhledáte lékařskou pomoc, můžete vyzkoušet řadu svépomocných technik.

Patří mezi ně např:

  • masturbace 1 až 2 hodiny před sexem
  • použití silného kondomu, který pomáhá snížit citlivost
  • hluboký nádech, který na krátkou dobu vypne ejakulační reflex (automatický tělesný reflex, při kterém dochází k ejakulaci).
  • sex s partnerem nahoře (aby se mohl odtáhnout, když se blížíte k ejakulaci).
  • dělat si během sexu přestávky a rozptylovat se myšlenkami na něco úplně jiného
  • Pokud jste v dlouhodobém vztahu, může vám prospět párová terapie.

Bude vám doporučeno prozkoumat problémy, které mohou ovlivňovat váš vztah, a dostanete rady, jak je vyřešit. Mohou vám být také ukázány techniky, které vám pomohou „odnaučit“ návyk předčasné ejakulace.

Léky

Selektivní inhibitory zpětného vychytávání serotoninu (SSRI) lze použít, pokud svépomocné techniky problém nezlepší. SSRI se používají především k léčbě deprese, ale jedním z jejich vedlejších účinků je oddálení ejakulace.

Dapoxetin je SSRI speciálně určený k léčbě předčasné ejakulace. Lze jej užívat „na požádání“. Obvykle vám bude doporučeno, abyste jej užili 1 až 3 hodiny před sexem, ale ne častěji než jednou denně.

Pokud dapoxetin nezabere, může vám váš praktický lékař doporučit vyzkoušet jiné SSRI „off-label“. To je případ, kdy se lék používá k jinému účelu, než pro který byl registrován. Lékaři mohou předepsat off-label lék, pokud se rozhodnou, že je to v nejlepším zájmu pacienta.

Mezi další SSRI, které mohou být předepsány na předčasnou ejakulaci, patří paroxetin, sertralin nebo fluoxetin. Tyto typy SSRI budete obvykle muset užívat 1 nebo 2 týdny, než se dostaví plné účinky.

Anestetické krémy a spreje, jako je lidokain nebo prilokainový krém, mohou pomoci tím, že váš penis bude méně citlivý. Zvláště účinné může být použití anestetického krému s kondomem. Vhodný krém by vám měl doporučit praktický lékař.

Zdroj: nhs.uk