Které doplňky stravy jsou nevhodné pro srdce?

Přidat na Seznam.cz

Srdce lze udržet v dobré kondici díky účinné kombinaci zdravé stravy, pravidelného cvičení a dnů bez stresu. Přestože se přidání doplňku výživy může jevit jako další podpůrný prostředek ochrany, buďte opatrní.

Na rozdíl od léků na předpis, doplňky se často prodávají bez důkazů, že fungují nebo jsou bezpečné. Bohužel, nedá se zjistit, co se ve skutečnosti nachází uvnitř pilulek nebo elixírů, protože se nehodnotí, zda je výroba doplňků kvalitní. Některé doplňky tak mohou představovat riziko pro srdce.

Červená kvasnicová rýže
Červená kvasnicová rýže se vyrábí z druhu kvasnic rostoucích na bílé rýži. Doplňky obsahují monakolín K, který je identický s účinnou látkou v přípravku, snižujícím hladinu cholesterolu lovastatinu. Malé studie naznačují, že doplňky s vysokým obsahem monakolínu K mohou být účinné, což může být dobré pro ty, kteří nejsou schopni tolerovat léky se statinem.

Riziko pro srdce: Není jasné, kolik monakolínu K se nachází v rýži.

„Některé výrobky dokonce neobsahují téměř žádnou účinnou látku a jiné mají stejné množství jako nízká dávka předepsaného léku. Je v pořádku, pokud berete tento doplněk, ale neužíváte statiny. Pacienti, kteří je užívali, mohli pocítit svalovou bolest nebo svalové selhání. Výsledkem může být poškození dalších tělesných systémů,“ upozorňuje doktor Pieter Cohen, docent medicíny na Harvardské lékařské fakultě.

white blue and orange medication pill
Foto: Myriam Zilles / Unsplash.com

L-arginin
L-arginin je aminokyselina a stavební jednotka oxidu dusnatého, tedy molekuly, která pomáhá relaxovat a otevírat krevní cévy. Doplňky s touto aminokyselinou se prodávají jako prostředek na zprůchodnění cév, snížení krevního tlaku a podporu erekce.

Riziko pro srdce: Lidé se srdečními chorobami by se měli vyhnout L-argininu. Zajímavé je, že studie, která se věnovala účinku L-argininu na lidi, kteří přežili infarkt, musela stopnout výzkum o něco dříve. Zemřelo totiž šest lidí, kteří užívali doplněk. Jelikož L-arginin může snížit krevní tlak na nebezpečné hodnoty, neměl by se kombinovat s léky na vysoký tlak. Pokud berete léky na ředění krve, hrozí zase zvýšení rizika krvácení. Neužívejte doplněk s L-argininem také tehdy, pokud berete ACE inhibitory. Tato kombinace může způsobit zvýšení hladiny draslíku v krvi.

Česnekové doplňky
Česnekové pilulky slibují snížení hladiny cholesterolu a krevního tlaku. Studie, týkající se účinků na cholesterol, však přinášejí rozporuplné výsledky. Je přitom jídlo, zda jde o čerstvý česnek, prášek nebo extrakt ze zestárlého česneku. Na druhé straně, malé studie zase naznačují, že česnekové doplňky mohou mírně snížit krevní tlak.

Riziko pro srdce: Česnekové doplňky mohou zvýšit účinky některých léků, určených na srdce, ředění krve (způsobují krvácení), snížení hladiny cholesterolu (způsobují poškození svalů) a krevní tlak (způsobují nebezpečné poklesy krevního tlaku). Jak upozorňuje Cohen, i když neužíváte žádné léky, neexistují důkazy o prospěšnosti užívání česnekových doplňků na vaše srdce. Spíše byste měli dát přednost konzumaci obyčejného česneku.