Kilt: Mýty a fakta o skotské sukni pro muže

Přidat na Seznam.cz

Nejrozpoznatelnějším prvkem skotského národního kroje je kilt. Kdysi dávno ho horalé nosili s hrdostí, byl symbolem odvahy a cti. Dnes je ovšem kilt ve světě ojedinělým fenoménem.

Příběh

Kilty nenosili jen Skotové. Ve starověku nosili Řekové chitony (řasené šaty) a Římané tuniky. Kalhoty byly považovány za barbarský oděv a byly terčem posměchu, protože je vynalezly kočovné národy – zabraňovaly tření nohou o kůži zvířete, když kočovníci jeli na koni. Ve čtvrtém století našeho letopočtu zavedl císař Theodosius zákaz nošení kalhot na legislativní úrovni. Jeho nedodržení se trestalo zbavením občanských práv a vyhoštěním.

Nyní je nošení sukní běžné v jihovýchodní Asii a Oceánii.

Ukazuje se, že samotná sukně na člověku není tak překvapivá. Údiv vyvolává spíše kilt, protože Skotové v něm vidí symbolickou hodnotu a severské klima této tradici příliš nefandí.

Vynález kiltu

Původně byl kilt velký, silný kus vlněné látky (něco jako deka). Nosili ho pouze horalé. Kilt hřál, poskytoval volnost pohybu, v noci se měnil přikrývku. Během boje se kilt dal snadno odhodit, aby se bojovalo nalehko.

Sami Skotové nevědí, proč se pléd změnil v sukni a stal se národním prvkem šatníku, protože v horách není praktický. Pointa je zřejmě v symbolice, i když se pléd přestal nosit, kilt byl stále symbolem oddanosti skotským tradicím a lásky ke svobodě.

Kilt, jak ho známe dnes, začali Skotové nosit kolem 16. století. Tartan (kostkovaný vzor) označoval klanovou příslušnost muže.

Ve druhé polovině 18. století, po porážce jakobitů, Britové zakázali Skotům nosit kilt, zájem o něj se obnovil v 19. století.

Kilt přežil jen díky královským plukům, které v 18. století výjimečně směly nadále nosit sukně. Každý muž může nosit sukni s obyčejnou kšandou, ale přítomnost určité ozdoby na ní předpokládá dodržování pravidel. Tartan (ornament) z jakékoliv lokality mají právo nosit pouze ti, kteří jsou s ní spřízněni. Porušení pravidel může vést ke konfliktu.

V současné době obyvatelé Skotska obnovili a zaregistrovali několik tisíc ornamentů. V celosvětovém registru je přibližně 6 000 tartanů.

Zdroj: smapse.com