Kdo se více potí, muži nebo ženy?

Přidat na Seznam.cz

Rozdíly mezi pohlavími v reakcích na tepelné ztráty závisí na tělesné velikosti, nikoli na pohlaví, což znamená, že větší jedinci se při cyklickém cvičení v teplých a snesitelných podmínkách potí více než menší. Ukazuje to výzkum, který byl zveřejněn v časopise Experimental Physiology.

Tělo se ochlazuje dvěma hlavními způsoby. A to pocením a zvýšeným prokrvením povrchu kůže. Tvar a velikost těla určují, na který z těchto dvou způsobů ztráty tepla se spoléhá. Studie zjistila, že menší muži a ženy s větší plochou povrchu na kilogram tělesné hmotnosti jsou více závislí na ztrátě tepla zvýšením cirkulace a méně závislí na pocení.

Tato zjištění vědců z jedné australské univerzity a Mie Prefectural College of Nursing v Japonsku zpochybňují tradiční názor, že ženy a muži reagují na tepelný stres vždy odlišně.

Vědci zkoumali průtok krve kůží a reakce na pocení u 36 mužů a 24 žen. Provedli dva pokusy (jeden s lehkým a druhý se středně těžkým cvičením) při 28 stupních Celsia a 36% vlhkosti vzduchu. To jsou podmínky, kdy je tělo schopno zmírnit dodatečné teplo vznikající při cvičení a zabránit dalšímu zvyšování tělesné teploty zvýšením pocení a prokrvení kůže. U všech účastníků byly v rámci každého pokusu pozorovány stejné změny tělesné teploty bez ohledu na pohlaví.

Vedoucí autor Sean Notley uvedl: „Všichni účastníci studie byli spokojeni s tím, že se jim podařilo zjistit, jaká je jejich kondice. Dlouho se předpokládalo, že pohlaví ovlivňuje pocení a průtok krve kůží během tepelného stresu. Zjistili jsme, že tyto reakce na ztrátu tepla jsou ve skutečnosti během cvičení nezávislé na pohlaví v podmínkách, kdy tělo dokáže úspěšně regulovat svou teplotu.“

Jak jste na tom vy?

Zdroj: physoc.org, physoc.onlinelibrary.wiley.com