Kamikaze: Božský vítr, který Japonsku k vítězství nepomohl

Přidat na Seznam.cz

Kamikaze se označují někteří z japonských pilotů, kteří za druhé světové války úmyslně sebevražedně naráželi do nepřátelských cílů, obvykle lodí. Termín označuje také letadla používaná při těchto útocích. Tato praxe byla nejrozšířenější od bitvy v zálivu Leyte v říjnu 1944 až do konce války.

Slovo kamikaze znamená „božský vítr“, což je odkaz na tajfun, který v roce 1281 náhodou rozprášil mongolskou invazní flotilu ohrožující Japonsko ze západu. Většina letadel kamikaze byly obyčejné stíhačky nebo lehké bombardéry, obvykle naložené bombami a přídavnými nádržemi s benzínem, než se záměrně rozletěly, aby narazily do svých cílů.

V říjnu 1944, během bitvy v zálivu Leyte, Japonci poprvé nasadili proti americkým válečným lodím bombardéry kamikaze „božský vítr“. To se ukáže jako nákladné pro obě strany.

Toto rozhodnutí nasadit sebevražedné bombardéry proti americkému loďstvu u filipínského ostrova Leyte vycházelo z neúspěchu konvenčních námořních a vzdušných bojů, které nedokázaly zastavit americkou ofenzívu. Prohlásil japonský námořní kapitán Motoharu Okamura: „Jsem pevně přesvědčen, že jediným způsobem, jak zvrátit válku v náš prospěch, je uchýlit se k nárazovým útokům s našimi letadly….. Dobrovolníků pro tuto šanci na záchranu naší země se najde více než dost.“

První jednotka kamikaze byla ve skutečnosti složena z 24 dobrovolných pilotů z 201. japonské námořní letecké skupiny. Jejich cílem byly americké eskortní letadlové lodě; jedna z nich, St. Lo, byla zasažena stíhačkou A6M Zero a potopena za méně než hodinu, přičemž zahynulo 100 Američanů.

Pro své nálety kamikaze Japonci používali jak konvenční letadla, tak speciálně konstruovaná letadla, kterým Japonci říkali Ohka („třešňový květ“), ale Američané Baka („blázen“), protože je považovali za projev zoufalství. Baka byl raketový letoun, který se nesl k cíli připevněný na břiše bombardéru.

Celkem se během války zřítilo více než 1 321 japonských letadel na spojenecké válečné lodě, což byla zoufalá snaha zvrátit rostoucí převahu Spojenců v Tichomoří. Přestože v důsledku těchto útoků zahynulo přibližně 3 000 Američanů a Britů, způsobené škody nezabránily dobytí Filipín, Iwo Jimy a Okinawy Spojenci.

Zdroj: britannica.com, history.com, redakčně upraveno