Peníze nosím já! Co se děje ve vztahu, když žena vydělává víc

Přidat na Seznam.cz

Mužské ego je komplikovaný koncept, uškodit mu mohou mnohé faktory. Většina z nich nějak souvisí s výškou a velikostí, například mzdy.

Jak naznačuje nedávná studie, v životě moderního muže je jednou ze psychologicky náročnějších výzev vydýchat stav, kdy partnerka či manželka přispívá do společného rozpočtu vyšším příjmem jako on.

V rámci heterosexuálních vztahů jsou muži šťastní, pokud i žena přispívá do společného rozpočtu, ale zároveň jsou mnohem spokojenější a uvolněnější, pokud příjem ženy netvoří více než 40 procent z celkového rozpočtu domácnosti, vyplývá ze zahraničního výzkumu Joanny Syrda, která se věnuje podnikové ekonomii na University of Bath.

Pokud výdělek ženy překračuje tuto procentuální hranici, přímo úměrně se může zvyšovat úroveň stresu a případné úzkosti muže. Pokud jsou partnerky ve vztahu ekonomicky zcela nezávislé, pro muže to představuje nejstresovejší stav. Pocity diskomfortu přitom mohou vyvolávat kombinované pocity smutku, nervozity, neklidu, beznaděje či méněcennosti. Svá zjištění zakládá na analýze přes šest tisíc manželských párů během 15-ti let.

Takže nám pánové nezbývá než makat, abychom se cítili v pohodě.