Je vám méně než 40 let? Vědci: neměli byste pít alkohol

Přidat na Seznam.cz

Vědci z Washingtonské univerzity provedli studii o škodlivosti konzumace alkoholu. Ukazuje se, že alkoholické nápoje by neměly konzumovat osoby mladší 40 let.

Nová studie, kterou provedli autoři publikace Globální zátěž nemocí – projektu Washingtonské univerzity v Seattlu, který financuje Nadace Billa a Melindy Gatesových, vyplývá, že v roce 2020 škodlivé množství alkoholu konzumovalo 1,34 miliardy lidí na celém světě. Z analýzy vědců také vyplývá, že alkohol není vhodný pro osoby mladší 40 let. Budeme s tím však souhlasit my čeští pijáci?

Odborníci na konzumaci alkoholu

„Naše poselství je jednoduché: mladí lidé by neměli pít, ale starším lidem může pití v malém množství prospět. Ačkoli se zdá nereálné, aby mladí dospělí abstinovali, věříme, že je důležité informovat o nejnovějších poznatcích, aby každý mohl činit informovaná rozhodnutí o svém zdraví,“ říká doktorka Emmanuela Gakido, jedna z autorek studie. Máme jí na to skočit?

Nejnovější studie je první, která informuje o riziku konzumace alkoholu podle zeměpisné oblasti, věku, pohlaví a roku. Studie zkoumala údaje o mužích a ženách ve věku 15-95 let a starších v letech 1990-2020 z 204 zemí a regionů.

Analýza ukázala, že nejvyšší podíl rizikového pití v jednotlivých regionech mají muži ve věku 15-39 let. Výzkum dále ukázal, že 60 % zdravotních problémů a zranění v důsledku konzumace alkoholu se vyskytuje u lidí v této věkové skupině (včetně dopravních nehod, sebevražd a vražd).

Vědci zdůrazňují, že konzumace alkoholických nápojů v této skupině neměla absolutně žádný přínos pro zdraví. Analýza ukázala, že u osob ve věku 40 let a starších, které nemají žádné základní onemocnění, může mít pití malého množství alkoholu určité výhody, například snížení rizika ischemické choroby srdeční, mrtvice a cukrovky. Za zmínku stojí, že podobné výsledky ohledně škodlivosti pití alkoholu přinesla i studie provedená v roce 2018.

Zdá se, že výzkumníci mají pravdu, ale odradí nás to? Nejspíš ne…. A hurá do krčmy!

Zdroj: healthdata.org