Jaké jsou nejčastější pohlavně přenosné choroby u mužů a jak jim předcházet?

Přidat na Seznam.cz

Skutečný život není jako pornofilm a ve skutečném životě je používání kondomů neoddiskutovatelné, zejména ve světě, kde je „příležitostné randění“ běžnější než závazky. Ve skutečnosti existují určité pohlavně přenosné nemoci, u kterých je pravděpodobnost, že se jimi nakazíte, vyšší.

Zde jsou některé z nejčastějších pohlavních chorob u mužů, jak rozpoznat jejich příznaky a jak jim předcházet.

Chlamydie

Chlamydie je bakteriální infekce přenášená análním, vaginálním nebo orálním sexem. Může být symptomatická i nesymptomatická. Mezi běžné příznaky patří bolest při močení, výtok z penisu a zduření varlat. I když se u vás příznaky neprojeví, můžete ji přenést na někoho, kdo ji pak může mít.

Kapavka

Kapavka je další bakteriální pohlavní nemoc, která se u mužů zřídka projevuje příznaky, ale může být přenesena na vaši partnerku. Mezi běžné příznaky patří bolest při močení, nažloutlý nebo našedlý výtok a mezi neobvyklé příznaky patří zduření varlat, bolestivé klouby a vyrážka.

Stejně jako mnoho jiných bakteriálních infekcí lze kapavku i chlamydie léčit pomocí antibiotik.

Herpes (genitální a orální)

Tato virová pohlavní choroba může být genitální nebo orální. Může se přenášet přímým pohlavním stykem. Herpes může být i bezpříznakový, pokud se však objeví příznaky, mezi nejčastější patří puchýře. Nejčastěji jsou tyto puchýře mylně považovány za pupínky nebo jiné kožní onemocnění.

U mužů se tyto puchýřky nejčastěji objevují v oblasti konečníku, hýždí, uvnitř močové trubice, na vnitřní straně stehen, šourku, penisu a kolem úst a rtů. Tyto puchýře mohou mít různou velikost a svědit.

Mezi neobvyklé příznaky patří také mírná horečka, ztráta chuti k jídlu, zduření lymfatických uzlin v tříslech a bolesti svalů. Jednou nakažený virem herpes může ve vašem těle žít navždy a čas od času přejít do dominantního stádia. To znamená, že se u vás může čas od času opakovat několik infekcí, přičemž první z nich je nejzávažnější.

Jakmile se jednou herpesem nakazíte, hrozí vám, že jej přenesete na ostatní, a to i po léčbě.

HPV infekce neboli genitální bradavice

HPV je běžný virus, který často způsobuje léze a bradavice v oblasti genitálií. Může způsobit i bradavice uvnitř úst. Existuje mnoho variant tohoto viru. Zatímco některé z nich způsobují bradavice, které nejsou pohlavně přenosné, některé jiné způsobují bradavice, které se mohou přenášet pohlavním stykem. Pokud se přenesou na ženy, mohou být hlavním rizikovým faktorem pro vznik rakoviny děložního čípku.

Tyto bradavice mohou být drobné nebo obrovské, mohou svědit nebo nemusí. Tyto bradavice jsou však většinou bezpříznakové.

Syfilis

Nákaza syfilidou může u muže zvýšit pravděpodobnost nákazy virem HIV. Syfilis je bakteriální infekce a má čtyři vývojová stadia. Mezi její příznaky patří nebolestivé vředy nebo boláky v prvním stadiu, po nichž následuje druhé stadium. Během druhého stadia se mohou objevit nesvědivé vyrážky po celém těle, bolesti v krku, bolesti hlavy a zduření lymfatických uzlin.

Pokud se v počátečních stadiích neléčí, může ve třetím a čtvrtém stadiu způsobit některé závažné komplikace. Mezi ně patří mimo jiné poškození srdce, nervového systému nebo mozku a bolesti kloubů.

Jak předcházet pohlavně přenosným chorobám

Existují dva hlavní návyky, které vám mohou pomoci zabránit šíření pohlavních chorob. Popíšeme si je v následujících řádcích.

Používejte kondomy

Dbejte na to, abyste vždy nosili kondomy, zejména při náhodných známostech. I když se u vás neprojeví žádné příznaky, můžete pohlavní chorobu přenést na někoho jiného. Nejúčinnějším způsobem prevence pohlavně přenosných chorob je tedy nošení kondomů.

Dbejte na intimní hygienu

Pokud jde o hygienu, vždy udržujte své genitálie čisté a suché. Nezapomeňte si po intenzivním tréninku vyměnit spodní prádlo a udržovat ho v čistotě. Vyhněte se nošení těsného spodního prádla a volte prodyšné látky. Můžete používat přípravky pro intimní hygienu, které pomáhají udržovat správnou hladinu pH. Snížíte tak riziko nákazy bakteriálními infekcemi a svrabu.

Nechte se často testovat

Pokud patříte mezi osoby, které jsou sexuálně aktivní, nezapomeňte se nechat každý rok testovat. Pokud se u vás některý z těchto příznaků objeví, navštivte lékaře a nechte se správně léčit. Nepodléhejte stigmatizaci spojené s pohlavně přenosnými chorobami a nikdy své příznaky neignorujte.

Používejte lubrikanty

Lubrikanty usnadňují hladké pohyby, které jsou nejen příjemnější, ale také bezpečné. Používání lubrikantů zabraňuje drobným pořezáním a vyrážkám, ke kterým může při sexu dojít. Tato poranění sice nevypadají nijak zvlášť, ale mohou být otevřenými dveřmi pro bakterie a viry, které způsobují infekce.

Zdroj: mensxp.com