Každý člověk se čas od času přejídá. Proč to ale děláme, a jak se z toho dostat? Zapomeňme na diety

Přidat na Seznam.cz

O škodlivosti různých redukčních diet již bylo napsáno mnoho, ale málokdo se zamýšlí nad tím, že přejídání může být stejně škodlivé jako jeho opak, podvýživa. Jaké jsou příčiny přejídání a jak můžeme s nezdravým návykem skoncovat?

Každý člověk se čas od času přejídá, zvláště v období svátků. Někdy si můžete dovolit jíst více než obvykle, ale nemělo by se to stát pravidelným jevem. Pokud jste už do toho spadli, měli byste zjistit, proč vás to k přejídání nutí. A pokusit se to změnit, jak píše magazín Healthline.

Prvním důvodem je nezdravá strava

Například smažená nebo tučná jídla zpomalují proces trávení, takže jich sníme více, než je nutné. A to si ještě někdy nemůžeme pomoci a jíme mnoho různých potravin najednou. Tím pak ztrácíme pocit sytosti, nemáme kontrolu nad množstvím jídla a už je to tady. Začínáme se přejídat.

Druhým důvodem je oslabení organismu

Pokud nám chybí vitaminy, minerály a stopové prvky nezbytné pro normální trávení, tělo potřebuje více potravy. Také to pak vede k tomu, že máme tendenci se přejídat.

Třetím důvodem je psychologický problém

Zvyk přejídat se ve stresu může způsobit tzv. psychogenní přejídání. To se týká zejména těch lidí, kteří vedou převážně uzavřený životní styl. Potom si právě nedostatek čerstvých dojmů kompenzují různými potravinami.

Stejně tak může být přejídání způsobeno zvykem jíst na cestách nebo nepravidelným stravováním. Pravidelnost je v jídle důležitá, přesto je mezi námi mnoho těch, kdo se nají jen jednou denně, anebo v lepším případě ráno a pak večer.

Koření také není nejlepší. Pokud máte ve zvyku kořenit, měli byste si také dávat pozor. Koření povzbuzuje chuť k jídlu a my jíme více, než bychom měli. Snažte se nejíst jídla hojně ochucená kořením, majonézou apod.

Nesnažte se však vzdát svých oblíbených jídel a nehladovte. Musíte jíst s mírou. Jídlo by ve vás nemělo vyvolávat negativní emoce.

Kombinace všeho

Přejídání často není způsobeno jediným faktorem, ale souhrou několika faktorů. Samy o sobě nemusí způsobovat přejídání, ale jejich kombinace je smrtelná. A pak je už jen krůček k tomu, aby se přejídání stalo vaším pravidelným zlozvykem. Potom totiž hrozí i závažné zdravotní problémy, jako jsou bulimie nervosa (přejídání spojené s nadměrným zájmem o vlastní váhu) nebo obsedantně-kompulzivní přejídání spojené s obsedantně-kompulzivní neurózou.

Při pravidelném přejídání se snižuje sekrece žaludečních šťáv, zpomaluje se trávení v žaludku a ve střevech, což má za následek nadýmání. Rovněž je zasažen váš endokrinní a kardiovaskulární systém, což může způsobit metabolické poruchy, arytmii, arteriální hypertenze a anginu pectoris.

Co dělat?

Pokud se chcete vyhnout přejídání, dieta vám nepomůže. Když se totiž na nějakou dobu omezíte v jídle, jen si později zdvojnásobíte nadšení pro něj. Stačí se jen správně stravovat a naučit se ovládat své stravovací návyky.

Důležité je dodržovat stravovací režim: jíst vždy ve stejnou dobu a nepřehánět to se svačinami. Snažte se nejíst hned po příchodu domů a odpočívat. Kombinace únavy a hladu zvyšuje pravděpodobnost přejídání.

Když jíte, jezte, nečtěte u toho, nesledujte televizi, nepracujte! Rozptýleni jinými věcmi přestanete kontrolovat proces požití a bez povšimnutí pro sebe sníte více, než je nutné. Nejezte, pokud opravdu nechcete: Jedním z nejčastějších spouštěčů přejídání je svačina s přáteli nebo návštěva ledničky „z ničeho nic“.

Jezte vyváženou stravu a vyhýbejte se rychlému občerstvení. Pokud mu hodujete, problém je, že pocit sytosti rychle zmizí a vy se přistihnete, že máte chuť znovu jíst. A nepřecpávejte se. Živiny z potravy se do těla nedostanou okamžitě, jejich vstřebávání začíná asi půl hodiny po skončení jídla. Proto byste měli vstát od stolu s lehkým pocitem hladu.

Pokud i přesto přejídání zůstalo ve vašem případě problémem, se kterým si nedokážete poradit sami, určitě navštivte odborníka, anebo zkuste některé z těchto rad. Poruchy příjmu potravy mohou mít závažné důsledky pro vaše zdraví, a to jak fyzické, tak psychické.

Zdroj: Fitneass, Healthline, Webmd