Jak využít hněv ve svůj prospěch?

Přidat na Seznam.cz

Patříte k lidem, kteří se snadno dají strhnout hněvem, nebo naopak, raději svou zlost potlačíte? Ať je to tak nebo onak, hněv někdy dokáže napáchat hodně škody. Právě, když jsme naštvaní, totiž řekneme a uděláme něco, čeho později můžeme trpce litovat.

Tento emocionální stav se však dá využít v náš prospěch a může se stát naší hnací silou. Poradíme vám jak.

Použijte hněv k překonání vlastních obav
Hněv je převlečený strach, tvrdí Chris Myers, zakladatel a generální ředitel společnosti BodeTree, která se zabývá finančním managementem pro malé podniky. Proto si nejprve položte otázku, co je skutečným důvodem vašeho hněvu. Často je za tím situace, se kterou si nevíte poradit a máte z ní obavy. Toto uvědomění vám umožní identifikovat vaše obavy a postavit se jim.

Použijte hněv jako zdroj pro svou kreativitu a rozhodování
Samozřejmě, že přiznáním svých obav nezbavujete druhou stranu odpovědnosti za její chování. Jen to zmenšuje vliv hněvu, který na vás má a měl by i na vaše další řízení.

Hněv, pokud je správně použit, je velmi silnou hnací silou. Může vám pomoci v rozhodování, překonávat překážky, a budovat odvahu. Přetransformujte svůj hněv v něco pozitivního a kreativního, radí Myers.

Použijte hněv, abyste dostali ostatní na svou stranu
Hněv je univerzální emoce, která má navíc tu moc přitáhnout ostatních na vaši stranu. Může vás totiž s jinými spojit a dát vám společný cíl. Posunout se tak dále a vyřešit situaci, která byla příčinou hněvu.

Je v pořádku, naštvat se. Je to vlastně jedna z centrálních lidských zkušeností. Ale pokud se s hněvem nepracuje, může být destruktivní. Emoce, která vám má pomoci ulevit si, se mnohokrát otočí velmi rychle proti vám, nebo celou situaci ještě zhorší.

Proto je tak důležité najít způsob, jak hněv využít ve vlastní prospěch. Ať už je to překonáním vlastních strachů nebo kreativním přístupem, vždy můžete najít způsob, jak z této destruktivní emoce udělat svého silného spojence.

Co je hněv?
Hněv je silná afektivní reakce na urážku, frustraci a pod. Projevy hněvu nejčastěji narušují vztahy mezi lidmi. Nakonec mohou vést k izolaci a bolestné osamělosti. I když projevy hněvu mají často svůj důvod, jsou většinou přehnané a nepřiměřené situaci, která ji vyvolala.

Foto: Christian Fregnan

Naučte se strategii, jak ho zvládat.

Pokuste se vyřešit problém, který hněv způsobil
Nekontrolovatelný hněv nic neřeší. Ve skutečnosti věci jen zhoršuje. Často se příčiny hněvu opakují. Pokud přijdete na to, co je způsobuje, pomůže vám to hněvu předcházet.

Odpusťte nebo zapomeňte
Odpuštění je jedním z nejsilnějších léků proti odporu. Pokud dáte volný průběh hněvu a jiným negativním emocím, můžete si narušit váš každodenní život. V konečném důsledku to povede k trpkosti, hněvu a pesimismu.

Vnímejte potřeby svého těla
Vnímejte potřeby svého těla a nesnažte se je v sobě potlačovat. Mějte na paměti, že hněv je zdravá emoce, která je obrannou reakcí těla, a stejně nás tak vybízí k činnosti, seberealizace a k aktivitě. Proto svému tělu naslouchejme. Snažte se své emoce a pocity vyjadřovat otevřeně, ale slušně se vyhněte nepřiměřeným reakcím a výbuchům hněvu.