Jak ušetřit za palivo na letní dovolené?Nezapomeňte si před cestou zkontrolovat tyto věci

Přidat na Seznam.cz

Při cestování autem byste měli dbát na hospodárnou jízdu, pneumatiky a převoz nepotřebného zboží. Kromě výběru pneumatik je zásadním způsobem, jak ovlivnit spotřebu paliva, ekonomický styl jízdy, který může ušetřit 10–20 %. Hospodárnější styl jízdy také pomáhá pneumatikám vydržet déle.

Zde je pět tipů, jak můžete snížit spotřebu paliva

Úsporná jízda: Hospodárnější jízdu můžete zajistit tím, že se vyhnete volnoběhu, budete předvídat, upřednostňovat brzdění motorem a v chladném počasí předehřívat vozidlo. Spotřebu paliva lze snížit i nižší rychlostí a rovnoměrnou jízdou. Například rozdíl mezi rychlostí 120 km/h a 90 km/h na dálnici je poměrně velký.

Správná volba pneumatik: Valivý odpor pneumatik má významný vliv na spotřebu. Pneumatika třídy A se správným tlakem huštění může ušetřit až půl litru paliva na 100 km ve srovnání s pneumatikou s nejnižším valivým odporem.

Správný tlak v pneumatikách: Správný tlak v pneumatikách snižuje spotřebu paliva a prodlužuje jejich životnost. Jednou za měsíc je vhodné zkontrolovat, zda tlak v pneumatikách odpovídá doporučením.

Údržba a kontrola klimatizace: Každý rok se vypaří přibližně 10-15 % chladiva v klimatizačním systému, což zvyšuje práci kompresoru systému, a tím i spotřebu paliva. Klimatizační systém by měl být každé dva roky servisován podle doporučení výrobce vozidla a každoročně kontrolován.

Přeprava nezbytných věcí: pokud je zavazadlový prostor plný věcí, motor je více zatížen, což zvyšuje spotřebu paliva. Z tohoto důvodu se nedoporučuje vozit v autě nic navíc.

Zdroj: Redakce, mojepneu.cz, mbenzin.cz