Jak se vyhnout nudě v posilovně?

Přidat na Seznam.cz

Nuda v posilovně je nevyhnutelná. Stává se to každému. Je normální, že v určitém okamžiku ztratíte motivaci – od toho, že vás cvičení přestane bavit, až po hrůzu z představy, že si budete balit tašku do posilovny.

Na vaší cestě za fitness stylem přijdou chvíle, kdy se budete v posilovně nudit. Proto se zaměřujeme na návyky, které si budujeme tím, že chodíme do posilovny důsledně.

Přesto, pokud se vám vaše současné návyky zdají neinspirativní, můžete udělat několik věcí, abyste si cvičení znovu zamilovali, od změny rutiny až po přestávku nebo využití pomoci fitness parťáka.

Najděte si cvičení, které vás baví

Zaprvé, kdo říká, že musíte pořád chodit do posilovny? Existují způsoby, jak zůstat fyzicky aktivní venku nebo provozováním nějakého sportu či aktivity. Klíčem k úspěchu je najít si něco, co vás baví.

Cvičení, o kterém víte, že vás baví, nemusí být nejefektivnějším způsobem, jak dosáhnout svých cílů, ale stále je to povzbudivý způsob, jak si udržet radost a najít potěšení z cvičení.

Změňte své tréninkové cíle

A když už mluvíme o fitness cílech, vaše nuda může signalizovat, že je čas na kontrolu. Jsou chvíle, kdy si „odškrtnete“ a cvičíte, protože je to součást programu, který vám pomůže dosáhnout vašich cílů, ať už jde o hubnutí nebo nabírání svalové hmoty. Pokud si však chcete cvičení znovu zamilovat, možná je čas přehodnotit své cíle nebo důvod, proč do posilovny vůbec chodíte.

Například pokud jste nějakou dobu trénovali na sílu, promíchejte to a zaměřte se spíše na hypertrofii nebo program na budování svalů. To dodá vašemu tělu a svalům nový stimul. Navíc si vyzkoušíte různé pohyby a styly tréninku a budete se cítit znovu psychicky stimulováni.

Vyzkoušejte pravidlo pěti minut

Ve dnech, kdy se vám nechce cvičit, si naplánujte, že půjdete cvičit jen na pět minut. Oblékněte se, jděte do posilovny a začněte cvičit. Jakmile se tam ocitnete, začne se ve vás probouzet disciplína a pravděpodobně zůstanete déle a pořádně se zapotíte. Ano, na začátku cvičení je třeba spoléhat na disciplínu, ale zjistíte, že se do toho dostanete a bude vás to bavit rychleji, než si myslíte.

Trénujte s kamarádem na cvičení

Může vám pomoci vymanit se z nudy také pomoc kamaráda na cvičení. Mít někoho, kdo bude zodpovědný, je vždy skvělý způsob, jak se ujistit, že do posilovny chodíte. Kamarád vás také může zbavit monotónnosti cvičení a může vám pomoci změnit vnímání cvičení z povinnosti na něco, co vás opravdu baví.

Vezměte si týden volna

Když všechno ostatní selže, vezměte si týden volna. Vaše tělo vám možná říká, že potřebuje přestávku. Naslouchejte svému tělu a na konci týdne už se možná nebudete moci dočkat, až se do posilovny vrátíte.

Nepřestávejte se hýbat

Přesto nechcete přestat být aktivní na delší dobu. Když jste v útlumu nebo se nudíte, jedna z nejhorších věcí, kterou můžete udělat, je přestat být aktivní úplně. Když přejdete z nuly na sto jako vypínač, může být těžší znovu začít a v mnoha případech se to většině lidí nepodaří. Zastaví se u nudy a už nikdy znovu nenaberou dech.

Po týdenní pauze vyzkoušejte něco nového, snižte intenzitu a chvíli cvičte jednodušší tréninky, místo do posilovny choďte na procházky ven, ale prostě se hýbejte, dokud neucítíte, že se vám vrací elán.

Najměte si trenéra

Možná je také čas najmout si profesionální pomoc. Možná se nudíte, protože nevíte, kde začít nebo co dělat, když přijdete do posilovny. Najměte si trenéra, který vám pomůže sestavit plán a nakopne vás, abyste se dostali do své fitness nálady.

Pokud jste zkušený v posilování, můžete svůj program zadat k vypracování někomu jinému. Když cvičíte cviky, na které jste zvyklí, můžete se snadno dostat do rutiny, kdy děláte stále to samé. Když si necháte sestavit cvičební nebo tréninkový program od někoho jiného, může vám to pomoci vymyslet nové cviky, které jste ještě nikdy nezkoušeli.

Zdroj: askmen.com, redakčně upraveno