Jak se po večírku zotavit z kocoviny? Pomůže voda s jablečným octem

Přidat na Seznam.cz

I když to a alkoholem obvykle nijak nepřeháníte, někdy se to stane každému z vás. Stačí příjemný večírek s přáteli, pár panáků a problém je na světě. Zvláště, když druhý den musíte perfektně fungovat v práci a nikdo by na vás neměl nic poznat. Jak se popasovat s pořádnou opicí?

Odbourávání je individuální

Známe vůbec nějakou metodu, jak zajistit, aby vám hlava nepraskala, žaludek nebyl jako na vodě a v puse jste neměli jako na poušti? Určitě jste si někdy položili otázku, jak dlouho trvá, než vystřízlivíte? Za hodinu odbouráte cca 0,2 promile alkoholu. Pochopitelně, čím větší opice, tím déle to potrvá. Ve skutečnosti je to složitější, protože rychlost rozkladu alkoholu je u každého individuální. Záleží na genetických dispozicích, roční době (je-li horké léto nebo zima) i na tom, co jste naposledy jedl. Není od věci pořídit si alkohol tester, Neexistuje ovšem kouzlo, díky kterému byste byli okamžitě střízliví nebo se doba, za jakou toho dosáhnete, výrazně zkrátila. Pokud chcete vyjet autem, zpozorněte. „Problémy může způsobit zbytkový alkohol v krvi. Řidiči často po předchozí bujaré oslavě usednou za volant a při kontrole se pak diví, když jim policisté naměří alkohol. Než totiž alkohol z krve úplně vyprchá, trvá to i několik hodin,“ uvádí MUDr. Zbyněk Mlčoch.

Hydratujte tělo

Alkohol narušuje vodní rovnováhu těla, přináší dehydrataci. Proto je důležité doplnit tekutiny ve formě nealkoholických nápojů. Alkohol vyplavuje živiny z těla, například vitamíny. Metabolizaci alkoholu v játrech pomáhá vitamín C. Kyselina askorbová podporuje přeměnu alkoholu na acetaldehyd. Určitě jste se setkali s celou řadou zaručených pomocníků proti kocovině od zeleninových šťáv až třeba po smetanu s olejem. Tyto metody ovšem jenom pomáhají hydratovat organismus, jinak nemají valný význam. Co ale opravdu pomůže, je voda s trochou jablečného octa. Alkohol okyseluje tělo a tímto lektvarem ho přes jeho kyselou chuť odkyselíte. Srovnání pH žaludku pomůže alkohol lépe strávit. Jablečný ocet pomáhá odbourávat toxiny, i když dobu střízlivění samozřejmě nezkrátí.

Zdroje: Zdrowie.interia, MUDr. Zbyněk Mlčoch, Medicinalnewstoday