Jak se Conor McGregor stal z instalatéra rekordmanem ve smíšených bojových uměních

Přidat na Seznam.cz

Conor McGregor začínal jako instalatér v Dublinu a od svých šestnácti let se věnoval své zápasnické vášni s jediným cílem – vybudovat si kariéru, napsal BusinessInsider. Čas mu dal za pravdu a udělal z něj sportovce rekordů: je třetím držitelem dvou titulů ve dvou různých váhových kategoriích (pérové a lehké váze), prvním, který je získal současně, mužem s největším počtem po sobě jdoucích ocenění (sedm) a sportovcem s nejrychlejším koncem v titulovaném zápase (třináct sekund).

Několik posledních zápasů se mu bohužel nepovedlo tak, jak by si on i jeho fanoušci přáli, ale to nic neubírá na jeho předchozích sportovních úspěších, díky kterým je dnes jedním z nejlepších umělců smíšených bojových umění všech dob.

Životopis, vzdělání a soukromý život Conora McGregora

Conor McGregor se narodil 14. července 1988 v Dublinu Tonymu a Margaret spolu se dvěma sestrami: Erin a Aoife, píše se na webu Famouspeople. Conor se ihned začal zajímat o boj, aby se naučil sebeobranné techniky, které by mohl v případě potřeby použít, a brzy se začal věnovat boxu a kickboxu. Po krátkém působení jako instalatér se rozhodl věnovat sportu a začal budovat kariéru v MMA.

Jeho styl klade rozhodně malý důraz na technickou čistotu a soustředí se především na efektivitu pohybů: studium disciplín, jako jsou Capoeira, Taekwondo, Jiu jitsu a olympijské karate, ho přivedlo k nepředvídatelnému a preciznímu sportovci.

Conor McGregor se často odvolává na Muhammada Aliho: stejně jako tento historický šampion i irský sportovec svádí se svými soupeři velmi psychologické souboje, které následně ukončuje levačkami a kopy.

Od roku 2008 tvoří McGregor stabilní pár s Dee Devlinovou a v roce 2017 se jim narodil Conor Jack Jr. Sportovec se několikrát vyslovil pro schválení manželství osob stejného pohlaví, zejména během referenda o této otázce v Irsku v roce 2015.

Kariéra Conora McGregora

Conor McGregor zahájil svou profesionální kariéru v roce 2008 v dublinské kleci Cage of Truth, kde vydržel přibližně dva roky a připsal si řadu vítězství a slavnou porážku v zápase s Artěmijem Sitenkovem, napsal Esquire. V roce 2010 přestoupil do týmu Cage Warriors, ale hned ve svém debutovém zápase prohrál s Josephem Duffym. McGregor poté nasbíral šňůru osmi po sobě jdoucích vítězství v pérové (proti Daveu Hillovi) i lehké váze (knokautoval Ivana Buchingera).

Na úspěchy sotva dvacetiletého mladíka upozornila americká organizace UFC (Ultimate Fighting Championship), za kterou Conor v roce 2013 debutoval, ale utrpěl přetržení křížového vazu, kvůli kterému musel dlouho nečinně rekonvalescentovat.

Jeho návrat do ringu jen zvýšil jeho proslulost: v roce 2014 vyhrál v Dublinu proti Diegu Brandãovi a o několik měsíců později se v Las Vegas utkal s Dustinem Poirierem před publikem, které bylo zcela na jeho straně.

Šampion UFC v pérové a lehké váze

Na základě posledních dvou vítězství se Conor McGregor v červenci téhož roku utkal s Chadem Mendesem v zápase, který mu zajistil titul UFC v pérové váze. Po těžkém začátku zápasu, v němž McGregorovi hrozilo i vyřazení, se irskému sportovci v poslední minutě zápasu podařilo výsledek zvrátit úderem do ledvin: výsledek zopakoval ještě pětkrát a byl vybrán jako trenér evropských bojovníků, kteří v reality show The Ultimate Fighter vyzvali své americké kolegy trénované Urijahem Faberem.

V tuto chvíli jsou v oběhu dva pásy v pérové váze: jeho vlastní a José Alda, šampiona, který byl do té doby nucen přestat kvůli zranění chrupavky. Oba se utkali 12. prosince a Conor McGregor opět zvítězil v rekordním čase 13 sekund.

Ambice však vedou McGregora k tomu, aby chtěl ještě víc: sportovec totiž žádá o zápas s Rafaelem dos Anjosem, aby se stal prvním sportovcem v historii, který bude současně držitelem titulu v duální pérové a lehké váze. Krátce před zápasem se však šampion zraní a místo něj je povolán Nate Diaz, který nečekaně vyhrává.

Příležitost vynahradit si to bude mít v listopadu 2016, kdy Conor McGregor ještě jako šampion pérové váhy vyzve Eddieho Alvareze knokautem. Sportovec držel titul téměř dva roky až do roku 2018, kdy mu ho federace odebrala kvůli příliš dlouhé nečinnosti v důsledku jeho přechodu k boxu.

Zkušenosti z polotěžké váhy před návratem do lehké váhy

Poté, co v březnu 2019 oznámil odchod do důchodu, se Conor McGregor 18. ledna 2020 vrátil do ringu v zápase s Donaldem Cerronem v polotěžké váze a Ir opět dosáhl drtivého vítězství knokautem. Po zápase následuje dlouhá roční pauza: na další Conorův zápas si budeme muset počkat až do 24. ledna 2021, kdy je stanoveno datum nového střetu s Dustinem Poirierem v lehké váze. Tato zkušenost však nedopadne stejně jako soutěž o jeho vysvěcení: McGregor skončí knokautován a je nucen na šest měsíců zmizet ze scény. Ani odveta 10. července nedopadla lépe: Ir musel kvůli zlomenině holenní kosti předčasně opustit oktagon.

Zdroj: businessinsider.com, famouspeople.wiki, Esquire, Wikipedia