Jak poznat, že se do vás zabouchla vaše kamarádka a můžete s ní začít chodit?

Přidat na Seznam.cz

Je to klasický příběh, který se odehrává v romantických filmech a dost často i v reálném životě: Dva lidé jsou přátelé, jejich city se prohlubují, vzniká napětí, jestli to bude, nebo nebude, a nakonec spolu skončí.

Pokud jste se někdy zamilovali do kamaráda, zde je několik návodů, jak to změnit na romantický vztah, ale uvědomte si, že každý vztah je jedinečný a že se samozřejmě může lišit.

Proč lidé chodí se svými přáteli

Na přechodu od přátelství k randění je skvělé to, že už víte, že druhá osoba sdílí vaše zájmy, smysl pro humor a další důležité osobnostní rysy, díky kterým spolu můžete vycházet. Navíc víte, že vás má rád, takže je vám pravděpodobně příjemnější být sám sebou než na prvním rande s někým z aplikace.

„Je více než pravděpodobné, že v přátelství, v určitém okamžiku nebo jiném, oba jednotlivci pravděpodobně mají určitou úroveň přitažlivosti k druhému, ale možná ne ve stejnou dobu,“ řekla Angela N. Holton, odbornice na vztahy a zakladatelka metody vědomé lásky, která dodala, že má osobní zkušenosti zde, stejně jako profesionální.

Jak to poznat?

Chcete-li zjistit, zda jste oba na stejné vlně, hledejte několik vodítek. Laurel House, vztahová koučka, uvedla, že na co si dát pozor, pokud chcete odhalit oboustranný romantický zájem:

  • Nežádají o „schůzku“, ale žádají, aby vás „vzali ven“ nebo chtějí „jít ven“.
  • Začnou se ve vaší přítomnosti oblékat trochu elegantněji.
  • Vybírají si hezčí restaurace nebo místa, kde s vámi mohou trávit čas.
  • Více se vyptávají, pozorněji naslouchají a obecně se zdají být více informovaní o tom, co máte v plánu.
  • Flirtují s vámi a žertují, přidávají sarkasmus a vtipy nebo komentují váš vzhled.
  • Chovají se citlivěji nebo jsou náchylnější ke zranění, pokud s nimi nemluvíte, zapomenete je zahrnout do hovoru nebo nereagujete na jejich signály.
  • Dávají vám přednost.
  • Více si pamatují drobnosti, které jste zmínili nebo udělali.

Jak posunout přátelství v romantiku

Pokud se vám zdá, že druhá osoba je s vámi zajedno, můžete se rozhodnout udělat krok tím, že otevřeně vyjádříte, co k ní cítíte. Holton však upozornil, že pokud se bojíte, že „překročíte hranici“ a sabotujete přátelství, pravděpodobně to stejně cítí i druhá osoba, takže se doporučuje určitá opatrnost. Pokud se přesto rozhodnete do toho jít: Buďte upřímní, podělte se o to, jak se cítíte, a zeptejte se, jestli se cítí stejně. Hlavně však dejte jasně najevo, že vaše stávající přátelství stačí, pokud oni necítí totéž. (A pokud se necítí stejně, připravte se na to, že budete nějakou dobu přežívat trapasy, než to přejde. Snažte se zůstat skvělým přítelem i přes své zraněné pocity).

Pokud úvodní rozhovor nebo následné schůzky nedopadnou tak, jak jste doufali, možná si budete muset od druhé osoby na nějaký čas odpočinout, abyste se uzdravili, ale můžete – a měli byste – zůstat přáteli. V každém případě však konverzace nemusí být tak těžká, jak si možná myslíte. Jak vysvětlil House: „Pokud jde o vztahy, které začínají jako přátelství, je pravděpodobné, že již existuje navázaná komunikace, důvěra a porozumění. Možná ne do takové hloubky, jakou podněcuje vztah, ale základ je již vytvořen.“

Měli byste mít jistotu, že si můžete promluvit, aniž byste si přátelství nenapravitelně zničili. V mnoha případech je to důvod, proč jste se vůbec stali přáteli: Máte pevný základ a rozumíte si. Rozpačitý pokus o schůzku nezničí to, čeho si na sobě navzájem vážíte. A v závislosti na potenciálu může být škoda se o to vůbec nepokusit.

Zdroj: lifehacker.com