Jak dlouhé pracovní dny ovlivňují vaši váhu

Přidat na Seznam.cz

Je zřejmé, že trávit velkou část dne vsedě není pro postavu ani zdravé. Finští vědci zkoumali, jak přesčasy ovlivňují hmotnost.

Pracovníci univerzit ve východním Finsku a Helsinkách vyhodnotili 19 dlouhodobých studií z Evropy, Austrálie a USA, v nichž byla zkoumána souvislost mezi pracovní dobou a tělesnou hmotností. Výsledek: Přesčasy mají negativní vliv na hmotnost.

Studie probíhala takto

Aby mohl tým pod vedením doktorky Marianny Virtanenové prozkoumat souvislost mezi přesčasy a hmotností, měl k dispozici celkem asi 61 000 osob, které na začátku studie rozdělil do tří typů.

Lidé, kteří pracovali:

  • na částečný úvazek (méně než 35 hodin týdně)
  • měli standardní pracovní dobu (35 až 40 hodin týdně)
  • na workoholiky

Ti byli dále rozděleni do tří podkategorií, a to na osoby s pracovní dobou 41 až 48 hodin týdně, 49 až 54 hodin týdně a více než 55 hodin týdně. Po čtyřech letech vědci porovnali, jak se během tohoto období změnil index tělesné hmotnosti (BMI) sledovaných osob.

Bez ohledu na věk, pohlaví a sociální postavení se u 20,2 % osob, které měly na začátku studie normální hmotnost, právě vyvinula nadváha nebo se u nich objevila obezita. Podstata věci: většina z nich patřila k workoholikům. „Výsledky zůstaly stejné i po úpravě na určité faktory a analýze jednotlivých podskupin,“ uvádí se ve studii. Lze si ji přečíst v časopise „International Journal of Obesity“.

Vědci dodávají, že u některých osob, které měly nadváhu již na začátku studie, se během čtyřletého období studie vyvinula obezita. „Navíc se těm, kteří již měli nadváhu a dlouhou pracovní dobu, podařilo zhubnout jen zřídka,“ vysvětlují vědci.

Různé možné příčiny

O konkrétních příčinách můžeme jen spekulovat, například zda se dotyční „přejídali“, neměli čas na cvičení nebo z nudy svačili u počítače. V každém případě je problémem nedostatek pohybu, který je spojen s většinou kancelářských prací. Dříve či později to může vést k problémům s váhou a zdravím.

Alarmující výsledek

Obezita může být spojena se zvýšeným rizikem různých onemocnění, včetně fyzických (např. rakovina, diabetes, srdeční infarkt a mrtvice) a psychických, jako je deprese. Jako možné řešení vědci uvádějí, že počet lidí s nadváhou a obezitou v populaci by se mohl snížit o 2,8 %, kdyby workoholici pracovali pouze 35 až 40 hodin týdně.

Zařaďte cvičení do svého pracovního dne!

Ve střednědobém horizontu je vhodné (i při běžných/kratších pracovních dnech, které jsou z velké části stráveny vsedě!) občas vstát. Pracovní stoly ve stoje jsou obecně dobrým nápadem, a to i proto, abyste dlouhodobě předcházeli bolestem zad a problémům s držením těla. Přestávku na oběd byste také měli využít k tomu, abyste si trochu protáhli nohy. A v ideálním případě to s jídlem nepřehánějte, abyste omezili negativní vliv přesčasů na svou váhu. Bez dostatečného pohybu vám tučná a vysoce kalorická jídla nejen přitěžují na bedra, ale také vám brání soustředit se na práci.

Zdroj: nature.com