Jak často mají manželé sex a jak často by jej měli mít? Tady jsou výsledky výzkumu

Přidat na Seznam.cz

Pokud váš sexuální život už není, co býval, možná se škrábete na hlavě a přemýšlíte: Jak často mají manželé sex?

Když jste ženatí nebo máte dlouhodobý vztah, je přirozené, že se mění frekvence sexu. Když se páry dají dohromady poprvé, často nastává období vysoké sexuální frekvence kvůli počátečnímu vzrušení z nového vztahu, říká sexuální terapeut Ian Kerner, Ph.D., autor knihy So Tell Me About the Last Time Had Sex (Řekni mi, kdy jsi měl naposledy sex).

Postupem času však faktor novosti přirozeně vyprchá a sexuální frekvence může klesnout, protože se lidé vrátí ke svému přirozenému libidu, které nemusí být v souladu, píše web Mens health.

Jak často mají manželské páry sex?

Podle studie Archives of Sexual Behavior z roku 2017 má průměrný americký manželský pár sex 56krát ročně, což je přibližně jednou týdně. Odborníci v časopisech TIME a Prevention uvádějí podobná čísla, respektive 51 a 52krát ročně.

Pokud vaše sexuální frekvence neodpovídá výše uvedeným číslům, není třeba si dělat starosti, pokud jste spokojeni. Pokud jste však zaznamenali změnu ve své sexuální frekvenci a nejste s ní spokojeni, možná je čas jednat. „Myslím, že životní stresory, všechny ty brzdy, se mohou začít hromadit, takže musíme tak trochu pracovat a bojovat, abychom si vytvořili prostor pro sex,“ říká.

Jak často by se měly manželské páry snažit mít sex?

Neexistuje žádný „správný“ počet sexuálních styků, pokud jste oba se svým sexuálním životem spokojeni. Pokud ale oba víte, že byste to chtěli dělat častěji, a nejste si jisti, o co se máte snažit, Kerner navrhuje, abyste se snažili mít sex jednou týdně. Studie z roku 2015, kterou zveřejnila Společnost pro osobnostní a sociální psychologii, zjistila, že páry, které mají sex jednou týdně, jsou nejšťastnější.

„Lidé rádi vzpomínají na vrcholné sexuální zážitky nebo si prohlížejí fotografie z dovolených a vzpomínají na to, jak se někde milovali,“ říká Kerner. „Takže přemýšlet o kvalitních zážitcích nebo vytvářet vrcholné zážitky je pravděpodobně lepší přístup než se soustředit jen na číslo.“

Je důležité si uvědomit, že častý sex není jediným ukazatelem spokojenosti v manželství nebo dlouhodobém vztahu. Vztah může být sexuální a naplňující i díky flirtování nebo romantickým gestům, nejen díky plnohodnotnému penetračnímu sexu. Spíše než o cokoli jiného jde o to, abyste si s partnerem vyjadřovali touhu a udržovali silné citové pouto. Takže ať už máte sex každý den, nebo jednou za měsíc, pokud se cítíte celkově spokojeni ve svém manželství a sexuálním životě, není třeba se stresovat.

Zdroj: menshealth.com