Inteligentní lidé o těchto třech tématech na veřejnosti nikdy nemluví

Přidat na Seznam.cz

Lidé jsou nejrůznějších typů – s různým stupněm IQ. Každý by o sobě rád prohlásil, že je inteligentní, ale extrémně inteligentní lidé to někdy nemají tak jednoduché.

Nicméně, zejména v profesním kontextu, trocha rozumu vůbec neuškodí. Méně inteligentní lidé mají návyky, které je jako takové okamžitě odhalí, což může být v některých situacích velmi nevýhodné.

Zejména při výběru témat v rozhovorech se obvykle odděluje zrno od plev. Protože jsou věci, o kterých inteligentní lidé nikdy nemluví na veřejnosti – zejména ne s lidmi, kteří jim nejsou příliš blízcí. O které věci se jedná?

1/ Problémy ve vztazích.

Když se s partnerem ocitneme v krizové situaci, často cítíme nutkání se někomu svěřit se svými starostmi. Většinou se cítíme lépe hned, když už v sobě nenosíme hněv sami. Toto je téma, které obecně nepatří na veřejnost. Není to ani věc kolegy, vedle kterého trávíte většinu týdne. Protože i když se vám na chvíli uleví, když dáte svému hněvu průchod, může to nakonec rychle vést k dalšímu hněvu.

Inteligentní lidé by nikdy neprozradili detaily o svém vztahu, které už nejsou banální. Opravdu těžká témata, jako jsou neustálé hádky, každodenní starosti nebo dokonce intimní problémy, patří jen mezi vaše čtyři zdi domu.

Důvodem je, že tyto informace mohou otevřít dveře, které byste raději nechali zavřené. Pokud neznáte svůj protějšek zevnitř, nemáte jistotu, co se s touto informací stane. Inteligentní lidé si uvědomují, že veřejné pomluvy o jejich partnerovi mohou ohrozit jejich vztah.

Mimochodem, totéž platí i pro rodinné problémy. Ať už se jedná o vaše vlastní rodiče nebo příbuzné, je lepší být diskrétní.

2/ Nemoci

To by vás nemělo překvapit, ale nikdo nechce vědět, zda máte hemeroidy. A co je důležitější, nikdo by se neměl dozvědět, že máte podezření, že ho má váš kolega.

Nikdy nemluvte o nemoci mimo rodinu. To platí zejména pro závažná onemocnění, která mohou rychle vést k předsudkům ze strany ostatních. Nebo k lítosti. Obojí náhle ovlivňuje to, jak je člověk vnímán a posuzován.

Inteligentní lidé proto vědí, že by měli lékařské informace používat střídmě a o nemoci informovat veřejnost jen tehdy, když je to opravdu nutné. To se netýká pouze nemocí, kterými člověk sám trpí. Ve většině kruhů nemají místo ani ty, které se týkají například partnera. Postižení by měli mít vždy možnost sami se rozhodnout, zda o tom chtějí mluvit, nebo o tom mlčet.

3/ Cíle a sny

Každý je má a měl by je střežit jako oko v hlavě: životní cíle a nejtajnější sny.

Inteligentní lidé z několika důvodů o těchto vlastně docela intimních věcech veřejně nepomlouvají. Pokud jste ještě daleko od realizace svých cílů, můžete rychle vypadat jako snílek, který fantazíruje o utopických věcech. Zejména v profesním kontextu můžete někdy skončit s nesprávnou osobou.

Tyto věci navíc představují cíl útoku. Ne každý pro vás chce jen to nejlepší, inteligentní lidé si to vždy uvědomují.

Studie mezitím také ukázaly, že není dobré všude rozmazávat své osobní cíle. Podle studie Newyorské univerzity je totiž méně pravděpodobné, že dosáhnete svých cílů, pokud jste o nich dlouze mluvili.

Inteligentní lidé si tyto informace raději nechávají pro sebe a své výsledky prezentují až po uskutečnění svých plánů. Do té doby je moudřejší, aby se o vašich cílech a snech mluvilo jen v nejbližším okolí.