Huliči pozor! Kouření trávy má fatální vliv na vaše varlata

Přidat na Seznam.cz

Muži, kteří denně kouří trávu, si možná velmi poškozují svou mužnost. Konzumace marihuany má za efekt zmenšení varlat a pokles hladiny testosteronu. Doprovodný efekt je hrozící neplodnost.

Jak už to tak bývá, dávka dělá jed. V případě konopí, respektive omamné látky THC, může mít intenzivní užívání pro muže fatální následky. Vědci z Oregon Health & Science University dospěli v jedné z prvních studií, která zkoumala vliv marihuany na funkci varlat, k alarmujícímu závěru. Vedoucí studie dokonce považují za možné, že reprodukční schopnost mužů může zůstat omezená i po mnoha letech abstinence.

Samci opic pod vlivem drog po dobu sedmi měsíců

V rámci studie vědci podávali jedlé THC samcům opic rodu rhesus jednou denně a dávku zvyšovali každých 70 dní po dobu sedmi měsíců experimentu. Všechny opice již úspěšně zplodily potomky, takže byly považovány za plodné. Vzorky spermatu byly odebrány na začátku studie před zahájením dávkování THC a znovu na konci každého časového bodu zvýšeného dávkování THC. Vzhledem k tomu, že opice rhesus jsou primáti, mají výsledky, které byly aktuálně publikovány v časopise Fertility & Sterility, velký význam i pro člověka.

Jak marihuana napadá varlata

„Naše analýza odebraných vzorků ukázala, že užívání THC bylo spojeno s významnými nepříznivými účinky na reprodukční hormony zvířat. Včetně snížené hladiny testosteronu a závažného zmenšení varlat. Zejména jsme pozorovali zmenšení velikosti varlat o více než 50 procent,“ vysvětluje vedoucí studie Jamie Lo v univerzitní zprávě. S rostoucí dávkou se účinky dramaticky zhoršovaly.

Dlouhodobé účinky, kterých se obáváte i po letech abstinence

Podle Jasona Hedgese, hlavního autora studie, jsou tyto výsledky z klinického hlediska více než znepokojivé. „Vzhledem k tomu, že výskyt marihuany v USA a na celém světě stále roste, zejména mezi muži v nejlepším reprodukčním věku, mohou mít i mírné dávky závažný vliv na jejich varlata a plodnost,“ obávám se. Ačkoli plánování rodiny obvykle není prioritou pro dospívající nebo muže ve věku kolem 20 let, je podle něj možné, že THC, a tedy i marihuana, může mít trvalý vliv na plánování rodiny v pozdějším věku. A to i bez touhy po dětech, nízká hladina testosteronu způsobuje nejen zmenšení varlat, ale projevuje se také ztrátou libida, depresivními náladami, poruchami spánku a úbytkem svalstva.

Zdroj: Fitbook.de, news.ohsu.edu