Hrajou v Rusku jen idioti bez kouska páteře, či má sport být apolitický? Šulák chce pryč, Červený si jde pro rubly

Přidat na Seznam.cz

Jedno z velkých sportovních témat současných týdnů je působení sportovců v Rusku nebo-li je z morálního hlediska správné, aby zahraniční fotbalisté a hokejisté hráli v Rusku, které vojensky napadlo Ukrajinu? Týká se to i českých sportovců.

Většina hokejistů už během jara či poté po skončení play-off KHL odcestovala z „matičky Rus“ a našla si jiná angažmá. Avšak jsou i tací, kteří nově podepsali smlouvu s ruskými kluby a nevidí v tom žádný problém. A otázka zní: Je to problém, či by se sport měl vnímat apoliticky?

Mezi těmi, kteří v létě zamíří do Ruska na přípravu, je i hokejista Rudolf Červený, který v těchto dnech podepsal smlouvu s Vladivostokem. Paradoxně z tohoto klubu se naopak Libor Šulák, který reprezentoval Česko na letošní olympiádě, snaží dostat, ale zatím se mu nedaří rozvázat smlouvu. Červený se v médiích k svému přestupu nevyjádřil. Rodák z Českých Budějovic si už KHL v minulosti zahrál, i když ne v ruském týmu, nastupoval totiž za Slovan Bratislava a poté v Dinamu Riga, kde začal loňskou sezonu, kterou pak dohrál ve finském Kärpät Oulu. Jen jeho agent Michal Sivek se pro isport.cz k tomu vyjádřil „Situaci ve světě samozřejmě s klukama rozebíráme, je to naše práce. Bavíme se o všem. A ne každý se na to dívá stejně, je to ryze individuální. Konečné slovo má vždy hráč, nikdo jiný,“ řekl diplomaticky k ožehavému tématu Sivek z agentury Eurohockey Services.

Jak už bylo zmíněno, Libor Šulák (na fotu výše se svojí manželkou) chce z Ruska odejít, stejně tak třeba chabarovský obránce Michal Jordán, který před pár týdny navlékal reprezentační dres na MS. Jsou však závislí na vůli klubu, protože např. brankáře Romana Willa Čeljabinsk pustil, i když měl ještě platnou smlouvu, stejně tak útočníky Tomáše Hyku a Lukáše Sedláka. Prvně dva jmenovaní se sejdou v Pardubicích, třetí bude mít šanci si vybojovat v zámoři angažmá v NHL. Z Ruska by rád odešel i fotbalista Jan Kuchta (Lokomotiv Moskva), který též jako zmiňovaní hokejisté podepsal smlouvu před ruskou invazí na Ukrajinu. Ideální by bylo, kdyby je angažoval jiný (neruský) klub. Zkrátka pro některé sportovce, a to se netýká jen Čechů, to bude hodně horké léto…

A pak je tu druhá skupina sportovců, kteří si nedělají hlavu ze současné situace a jdou do Ruska, i když by mohli hrát klidně v Česku, Švédsku, Finsku, Švýcarsku (hokejisté) či v jakékoliv jiné trochu vyspělejší zemi (myšleno fotbalově). Je jasné, že většina jde do Ruska kvůli penězům, což se ale stávalo i v dřívějších letech, kdy švédské, finské, ale ani švýcarské (natož české) kluby nemohly KHL finančně ani trochu konkurovat. Dokonce někteří hokejisté brali v KHL větší peníze než ve slavné kanadsko-americké lize. Tito hráči jsou nyní nazýváni žoldáky a to nejenom fanoušky, ale i bývalými hráči. „Přečetl jsem si tady několik tweetu o účasti cizinců v khl pro příští sezonu. Za mě můžu říct, že pokud v této situaci někdo z českých, nebo slovenských hráčů podepíše smlouvu v khl, tak je idiot bez kouska páteře. Konec hlášení.(pro jejich případné obhájce-fuck off)…“ nebral si servítky na svém twitteru bývalý reprezentant a hráč NHL Jiří Hrdina.

Stejně tvrdý postoj zastává i naše brankářská legenda Dominik Hašek: „Můžeme polemizovat o potřebě války (tehdy) a případné záchraně milionů životů díky té válce. Ale nikdy tato válka nebyla vedena proti našemu spojenci a tedy následně proti nám. Tady ten člověk svou prací podporuje ruskou válku a tedy ohrožuje občany našeho spojence a naše občany,“ odpověděl Hašek jednomu z fanoušků, kterému se nelíbilo, že Hašek chytal v USA, i když se podle něj staly Spojené státy Americké agresorem proti jiné zemi. „Dominiku, ve vší úctě k vám. Vy jste pracoval v Americe v 90. letech. USA válčilo, kde mohlo. Z vašich daních se taky financovala válka….

Bude zajímavé sledovat, zda i další čeští hokejisté se rozhodnou příjmout nabídku z Ruska, aniž by se báli, že na ně budou (ať už oprávněně či neoprávněně) fanoušci a experti mířit svou kritiku…

Zdroj: redakce, isport.cz, twitter, Facebook