Horor Noční můra z Elm Street byl inspirován skutečnou záhadou!

Přidat na Seznam.cz

Film Noční můra z Elm Street je již dnes považován za hororovou klasiku. Pokud si myslíte, že snímek je pouze výplodem fantazie jejích tvůrců, mýlíte se. Režisér Wes Craven totiž uvedl, že se při natáčení inspiroval děsivými skutečnostmi, které se objevily v osmdesátých letech v sérii článků v deníku Los Angeles Times.

Režisér filmového trháku Noční můra z Elm Street z 80. let uvedl, že předlohu pro natočení mu poskytl sám život. V té době totiž noviny LA Times přinesly informace o zdravých mladých mužích z jihovýchodní Asie, kteří přišli do USA a bez rozpoznatelných zdravotních problémů po jistém čase začali křičet v spánku a náhle zemřeli. Šlo o jedno z pěti nejčastějších příčin úmrtí. Počet zemřelých byl znepokojivě vysoký, v roce 1981 jich bylo nejméně 117. Lékařské úřady označily sérii těchto úmrtí jako „syndrom asijské smrti“, později i jako „syndrom náhlého neočekávaného nočního úmrtí “ (Sunds) „.“Na Filipínách se tomu říká bangungut, v Japonsku pokkuri, v Thajsku zas jinak. Ale všechno v překladu znamená v podstatě totéž: smrt při noční můře,“ uvedl uznávaný forenzní patolog Robert Kirschner v roce 1987.

Začali jsme se již divit
V té době znepokojovaly tyto narůstající případy nejen místní úřady, ale i veřejnost. „Vím, na co nezemřeli. Nezemřeli na následky střelby, která by jim zasáhla lebku, a ani na bodnutí do srdce. Nespadly také ze střechy, nebyly otrávení, protože v každém případě jsme udělali pitvu a nezjistili jsme vůbec nic. Nepředpokládali jsme, že se děje něco záhadného, dokud velmi rychle nedošlo ke třetímu a čtvrtému úmrtí. Pak jsme se už začali divit,“ poznamenal psychiatr Michael McGee. Při pitvách dalších osmnácti zesnulých lékaři zjistili, že měli zvětšené srdce. U sedmnácti z nich zas rozpoznali defekty v systémech, které iniciují a koordinují svalové kontrakce srdce. Doktor Friedrich Eckner, který vykonával pitvy, tehdy pro LA Times popsal, že jakoby v srdcích mrtvých nastal zkrat.

Systematičtější průzkum záhadných úmrtí se uskutečnil v roce 1987 a jeho výsledky byly publikovány v časopise American Journal of Public Health. Zaměřený byl na uvedené úmrtí v USA a v uprchlických táborech v Thajsku. Výsledky prvních pozorování naznačily, že případy tohoto druhu byly v táborech ještě častěji než v ulicích Los Angeles. Studie zkoumala pouze úmrtí během spánku a soustředila se na rodiny a přátele zesnulých. V mnoha případech byly zjištěny předchozí případy poruch spánku. V jedné rodině zjistili, že jejich dcera dýchá abnormálně. Báli se, že její chování je podobné tomu, co slyšeli od ostatních a vzbudili ji a ona se o několik minut vzpamatovala. O 33 měsíců později však skonala před očima rodičů, když se u ní objevily podobné dýchací potíže.

Syndrom způsobený mutacemi
Další svědek uvedl, že viděl, jak se 25-letý muž vzbudil po abnormálním dýchání. Prohlídka u lékaře sice nic neodhalila, pacient však po několika hodinách zemřel. Mezi zjištěními figuroval i fakt, že v rodinách, kde se vyskytlo takové úmrtí, trpěli jejich členové epilepsií. Oběťmi náhlé smrti v USA byly častěji přistěhovalci z Asie, kteří byli v zemi pouze krátce. Toto zjištění naznačilo, že nově příchozí uprchlíci mohli být více ohroženi rizikem náhlé smrti než členové téže skupiny, kteří žili v Americe déle. Významným faktorem úmrtí proto mohl být i stres. Profesorka Kalifornské univerzity Shelley Adlerová dokonce tvrdila, že k úmrtím přispěla víra v duchy noční můry, která převládá v populaci Hmongů. Nakonec však byla pravděpodobná příčina úmrtí odhalena. Šlo o Brugada syndrom způsobený mutacemi, který se nejčastěji vyskytuje v genu SCN5A a narušuje normální srdeční rytmus. Podle lékařů jde o dědičnou záležitost a není pouze příčinou některých případů syndromu náhlého úmrtí kojenců, ale i případů Sunds.