Holení je jednou z nejčastějších příčin podráždění pleti, ale správná péče může situaci zlepšit. Ráno si obličej nemyjte, vybírejte produkty podle své pleti

Přidat na Seznam.cz

Péče o pleť vás nezajímá? Změňte to. Naučte se bojovat s pupínky, podrážděním při holení a jemnými vráskami. Považujete chlapy, kteří svojí sbírkou kosmetických lahviček trumfnou partnerku, za zženštilé metrosexuály? Nic takového potřebovat nebudete. Vystačíte si s málem. Jak na to?

Ráno si obličej nemyjte

Děláte správně, když si nemyjí obličej každé ráno. Přílišné mytí ničí přirozený mastný film na pokožce. Funguje to ale jedině tehdy, když se myjete každý večer a nenecháváte nečistoty přes noc vsáknout do kožních pórů. Před holením to chce použít jemný pěnivý čisticí prostředek, který sníží mastnotu pleti. Když nemáte citlivou pokožku, použijte exfoliační čisticí prostředek pro lepší pocit z holení. Je-li vaše pleť mastná, vyčistěte si ráno obličej horkým ručníkem a opláchněte studenou vodou pro osvěžení. Na pokožku působí volné radikály způsobující oxidační stres, kterým tělo reaguje na znečištění ovzduší, cigaretový kouř, chemikálie, UV záření. Antioxidační sérum jako je vitamín C snižuje poškození pleti a mělo by se používat ráno pod hydratační krém, píše server Healthline. Aplikujte ho po holení a pak naneste hydratační krém s SPF alespoň 30. Opalovací krém není určený jenom na pláž. Slunci jste vystaven i jindy, třeba když popíjíte pivo na terase po práci. Před spaním se doporučuje mužům nad 30 let retinolový krém. Retinol pomáhá vyhlazovat jemné linky a vrásky. Na noc zvolte lehký hydratační krém bez SPF. Nemáte-li suchou pleť, nemusíte ji na noc hydratovat.

Vybírejte podle své pleti

Na pultech se objevuje spousta pánské kosmetiky od luxusních olejů na vousy až po balzámy na rty. Nemusíte ale mít doma parfumerii. Co je užitečné si pořídit? Muži mají sklon k mastné a silnější pleti, hlavně kvůli účinkům testosteronu. Mnoho produktů pro chlapy je tomu přizpůsobeno. Ale pokud máte šupinatou a suchou pokožku, vyhledejte produkty, které tyto problémy řeší. Pro suchou pokožku zvole čisticí krém a silný hydratační krém. Můžete mít také směs mastnější a sušší pokožky. Je-li to váš případ, hledejte produkty určené pro smíšenou pleť. Pokud máte citlivou pokožku, můžete být náchylní k pálení nebo podráždění. Vybírejte si v takovém případě přípravky s co nejmenším počtem ingrediencí. Nemusíte sahat jenom po pánské kosmetice. Mnoho produktů péče o pleť je unisex. Chcete-li se vyhnout vůním, hledejte produkty bez parfemace. Nebo si vyberte ty se zemitými nebo dřevitými esenciálními oleji, jako je santalové nebo cedrové dřevo, které mohou mít uklidňující účinek.

Ošetření před holením

Vaše genetická výbava ovlivňuje váš typ pleti a péči o ni. Holení je jednou z nejčastějších příčin podráždění pleti, ale správná péče může situaci zlepšit. Začněte jednoduše každodenním mytím ve sprše kyselinou salicylovou nebo benzoylperoxidem. Tento typ čisticího prostředku pomůže léčit většinu nerovností, jako je folikulitida, zarostlé vousy a akné. Kyselina salicylová působí jako peeling před holením, odstraňuje odumřelé buňky z pórů a povrchu pokožky. Je také protizánětlivým činidlem a antioxidantem působícím proti zarudnutí a poškození. Benzoylperoxid bojuje s bakteriemi, které mohou způsobit hrbolky, ale je drsnější a může způsobit štípání nebo pálení citlivé pokožky. Elektrické holicí strojky bývají šetrnější ke kůži.

Zdroje: healthline, GQ