Historie riflí: Jak se z montérek na tvrdou práci stal celosvětový trend

Přidat na Seznam.cz

Džínové rifle jsou kalhoty vyrobené z džínoviny nebo dungaree. Vymysleli je Jacob Davis a Levi Strauss v roce 1873 a nosí se dodnes, ale v jiném kontextu. Džíny jsou pojmenovány podle města Janov v Itálii, kde se vyráběl bavlněný manšestr, nazývaný buď jean, nebo jeane. Levi Strauss přišel z Německa do New Yorku v roce 1851 za svým starším bratrem, který měl obchod s drogistickým zbožím.

V roce 1853 se doslechl o zlaté horečce na Západě, a tak se přestěhoval do San Franciska, aby založil západní pobočku rodinného obchodu s drogistickým zbožím. Zde prodával mimo jiné bavlněné látky. Jedním z jeho zákazníků byl Jacob W. Davis, krejčí z Rena v Nevadě. Davis vyráběl funkční předměty, například stany, koňské přikrývky a potahy na vozy.

Jednoho dne si jeho zákazník objednal pevné kalhoty, které by vydržely těžkou práci. Vyrobil je z džínoviny, kterou koupil od firmy Levi Strauss & Co, a zpevnil je umístěním měděných nýtů na místa, kde se kalhoty nejvíce trhají: kapsy a poklopce. Když si je chtěl nechat patentovat, napsal společnosti Levi Strauss a stali se partnery. Otevřeli větší továrnu, a tak se zrodily džíny.

Historie výroby džínů

Džíny se vyrábějí z materiálu zvaného denim. Název „denim“ pochází z názvu pevné tkaniny zvané Serge de Nîmes, která se původně vyráběla ve francouzském Nîmes, odtud „de Nîmes“ – „denim“. Tkalci z Nîmes se pokoušeli napodobit bavlněný manšestr, který se proslavil ve městě Janov v Itálii, ale neúspěšně. Pokusem a omylem vyvinuli jinou keprovou tkaninu, která se stala známou jako denim. Denim je vysoce odolný, a proto ho používali lidé, kteří potřebovali oblečení, které dlouho vydrží. Proto jej také používali Levi Strauss a Jacob W. Davis jako materiál pro džínové kalhoty.

Indigové barvivo je barva používaná k barvení džínoviny. Jedná se o organické barvivo s výraznou modrou barvou. Vyrábělo se a používalo v Indii, odkud pochází jeho název, již ve starověku. Z Indie se indigo dováželo do Egypta, Řecka a Říma. Indigo k barvení používaly i další starověké civilizace, například Čína, Japonsko, Mezopotámie, Egypt, Británie, Mezoamerika, Peru, Írán a Afrika. Indigo v Indii se vyrábělo z rostliny Indigofera tinctoria. Používalo se na bavlnu, protože to byl nejjednodušší způsob barvení. Jediným problémem bylo: barva nevydržela dlouho. Ve středověku bylo indigo v Evropě vzácným luxusem kvůli vysokým clům, která ukládali perští, levantští a řečtí prostředníci. S objevením námořní cesty do Indie byl tento problém vyřešen a indigovníky se stěhují do kolonií. Organické indigo se používalo až do objevu syntetického indiga na konci 19. století. To se stává levnější variantou a nahrazuje ho.

Zdroj: historyofjeans.com, wikipedia.org, redakčně upraveno