Historie Oktoberfestu a proč se vlastně slaví?

Přidat na Seznam.cz

Oktoberfest je německá událost spojená s pitím piva a hodováním v téměř průmyslovém měřítku. Za tímto festivalem se však skrývá mnohem víc než jen masivní kocovina. Abychom zjistili více, musíme se vrátit až k jeho kořenům.

Kde a proč Oktoberfest vznikl?
Oktoberfest se vyvinul z oslav provázejících svatbu prince regenta Ludvíka Bavorského (pozdějšího krále Ludvíka) a princezny Terezie Sasko-Hildburghausenské.

Součástí oslav byly koňské dostihy. Ačkoli žádné pivní stany nekypěly alkoholem omámenými příslušníky vyšší společnosti, dostih se konal 17. října 1810 (týden po královské svatbě) a měl obrovský úspěch. A to natolik, že bylo rozhodnuto, že na počest jejího výročí se uskuteční podobná akce.

Jak se Oktoberfest vyvíjel?
Organizace Oktoberfestu, jak jej známe dnes, se ujal bavorský zemědělský spolek (Landwirtschaftlicher Verein) v Bavorsku. Tato událost však nebyla jen oslavou svatby. Byla to příležitost poskytnout Bavorům místo, kde by mohli předvést své produkty, a zajistit každoroční zdroj příjmů, z něhož by měl prospěch celý region.

Začátek však nebyl zrovna nejlepší. První oficiální Oktoberfest byl v roce 1813 zrušen kvůli napoleonským válkám, ale v roce 1819 už akce rychle nabírala na síle. I tak však měla daleko k veselí, které si s Oktoberfestem spojujeme v jeho současné podobě.

Kdy se Oktoberfest stal událostí, kterou známe dnes?
Stejně jako u většiny věcí, které považujeme za tradiční, šlo o kombinaci faktorů, které přežily navzdory nepřízni osudu, jako byla prusko-francouzská válka. Klíčovým momentem bylo pravděpodobně odhalení sochy Bavorska v roce 1850, která se stala symbolem Oktoberfestu. Nebo to možná bylo otevření první prodejny pečených kuřat v roce 1881, které odstartovalo jeho moderní inkarnaci. Každý Bavor vám potvrdí, že tradičním jídlem festivalu je pečené kuře, nikoli klobásky.

A čím jiným to všechno spláchnout než několika pivy?! Pivní stany pivovarů rostly geometrickou řadou, aby zvládly rostoucí poptávku, a v roce 1910 se ve speciálně postaveném Pschorr-Bräurosl, obrovském festivalovém stanu pro 12 000 bachařů, vytočilo 1 200 000 litrů piva.

Kde se Oktoberfest slaví?
Technicky se Oktoberfest slaví pouze v takzvaném Theresienwiese, což je prostor o rozloze asi 100 hektarů poblíž centra Mnichova. Napodobeniny se však objevily i v jiných částech Německa a ve světě, takže se jedná o skutečně globální událost.

Mezi hlavní místa konání Oktoberfestu v Evropě patří Berlín, Londýn, Kodaň a Barcelona. Originál (a nejlepší) se koná v Mnichově, a to v roce 2022 od 15. září do 3. října.

Mimo Evropu se Oktoberfest slaví v USA, Kanadě, Austrálii, Brazílii, Argentině, Jihoafrické republice, Japonsku, Hongkongu a dokonce i v Číně.

Oktoberfest v 21. století
Oktoberfest se přizpůsobil měnící se době. Mezi pozitivní změny patří „Gay neděle“ ve stanu Bräurosl, zavedení „tichého Oktoberfestu“ v roce 2005, aby se stal atraktivnějším pro rodiny, a nový Oide Wiesn (starý Oktoberfest) zavedený v roce 2010, aby připomněl ducha původní akce. Kromě spousty dechových kapel se zde konají i koňské dostihy, které připomínají původní Oktoberfest z roku 1870.

Hlavní fakta a statistiky Oktoberfestu 2019
Snědlo se hodně jídla, včetně 509 420 pečených kuřat; 122 658 vepřových klobás; 80 259 vepřových kolen; 124 volů a 29 telat.
Vypila se také spousta piva – více než 7,3 milionu půllitrů! Kupodivu z 6,3 milionu návštěvníků se pouze 600 otrávilo alkoholem.
Ztratilo a našlo se 4 000 předmětů, především klíčů a telefonů, ale mezi podivnější předměty patřily zubní protézy, berle a kožený bič.

Zdroj: history.co.uk