Historie kondomů: Jsou s námi už více jak 3000 let

Přidat na Seznam.cz

Kondomy jsme začali používat asi 3 000 let před naším letopočtem. Kondomy se vyráběly ze zvířecího močového měchýře nebo střev, lnu, kůže, papíru a také ze želvích krunýřů a zvířecích rohů.

Jak už asi tušíte, Japonci byli natolik blázniví, že pro kondomy používali želví krunýř nebo zvířecí rohy. Říkali jim Kabuta-Gata. Naštěstí pro japonské muže (a ženy) příchod holandských obchodníků znamenal, že získali přístup ke kondomům z kůže (Kawagata nebo Kyotai).

Egypťané používali kondomy vyrobené ze lněného pláště kolem roku 1000 př. n. l. Nosili je na ochranu před různými tropickými nemocemi.

Egyptští muži nosili barevné kondomy, aby odlišili společenské postavení v rámci své hierarchie.

Ve starém Římě a ve středověké Evropě se kondomy vyráběly ze lněného plátna a zvířecích (ovčích nebo kozích) střev nebo močového měchýře. Kondomy se nepoužívaly jako antikoncepce, ale jako prevence šíření nemocí, jako je syfilis.

Kondomy vyráběli řezníci, kteří rozuměli vysoké pevnosti střev a močového měchýře.

Čínská civilizace byla ve výrobě kondomů mnohem vyspělejší. Používali hedvábný papír, který se mazal olejem.

Nejstarší, dosud existující kondom pochází z roku 1640 a byl nalezen v Anglii. Kondom je vyroben z ovčích střev. Byl opakovaně použitelný a byl k němu přiložen návod k použití v latině, což byl v té době univerzální jazyk. Podle návodu měli muži kondom omývat v teplém mléce, aby zabránili přenosu syfilidy.

Gabriele Falloppio byl italský lékař, který jako první napsal o kondomu. V knize De Morbo Gallico (což znamená „Francouzská nemoc“) popisuje svůj experiment na 1 100 mužích, kteří nosili plátěný návlek na ochranu proti syfilidě. Návlek musel být upevněn stuhou a mazán slinami. Plášť údajně všechny muže ochránil před nákazou syfilidou, známou také jako francouzská nemoc.

Jak si jistě dovedete představit, církev považovala používání kondomů za hřích a neetické.

Proč se kondomům říká kondomy?

Podle mýtu pochází název kondomu od doktora Conduma, kterého v 17. století pověřil král Karel II. nalezením ochrany pro své námořníky a vojáky, kteří umírali na pohlavní choroby.

Karel II. byl také znepokojen vysokým počtem nemanželských dětí, které mu patřily.

O skutečné existenci doktora Condoma neexistují žádné záznamy. Spekuluje se, že si doktor změnil jméno, aby unikl ostudě svého dědictví.

Francouzsko-anglická rivalita trvala po staletí, protože každá strana si nenechala ujít příležitost, aby tu druhou okřikla. Výjimkou nejsou ani kondomy. Francouzi si kondom spojují s Angličany a říkají mu Redingote Anglaise neboli „Anglický plášť do deště“. Angličané říkají kondomu „Francouzský dopis“, protože během první a druhé světové války byly kondomy baleny v malých papírových obálkách. Protože mnoho anglických vojáků bojovalo v sexuálně liberálnější Francii, vznikl název francouzský dopis.

Casanova používal kondomy

Giacomo Casanova byl slavný italský dobrodruh a milovník. Ve skutečnosti měl tolik románků se ženami, že se jeho jméno stalo synonymem pro sukničkáře.

Byl zastáncem kondomů a psal o nich ve svém slavném životopise „Histoire de ma vie“ (Příběh mého života).

Charles Goodyear odstartoval revoluci kondomů

Goodyear je světoznámá společnost vyrábějící pneumatiky a pryže. Je pojmenována po Charlesi Goodyearovi, který v roce 1839 vynalezl proces vulkanizace, při němž se zahřívá síra a přírodní kaučuk, čímž vzniká odolná pryž s vysokou pružností a pevností v tahu.

Goodyearův objev vedl v roce 1855 k výrobě prvního gumového kondomu. Gumové kondomy byly opakovaně použitelné, levnější a masově vyráběné.

v roce 1912 německý vynálezce Julius Fromm vynalezl proces namáčení skleněných forem do kaučukového roztoku, který dále urychlil masovou výrobu kondomů. Nové techniky si nechal patentovat a vybudoval kondomové impérium. Za vlády nacistů byl nucen prodat firmu kmotru Hermanu Göringovi za malý zlomek skutečné hodnoty.

Děkujeme za latex

Latex byl vynalezen v roce 1920. Ve srovnání s gumovými kondomy jsou latexové kondomy tenčí a pevnější a mají trvanlivost pět let (gumové kondomy mají trvanlivost pouze tři měsíce).

Londýnská gumárenská společnost, která byla původně velkoobchodníkem s německými kondomy, vyráběnými firmou Julia Fromma, se v roce 1932 stala prvním evropským výrobcem latexových kondomů – Durex. Tato značka je dodnes dobře známá a vede na trhu s největším podílem a významnými vylepšeními kondomů (například zavedením prvního lubrikovaného kondomu).

Zajímavé je, že jen ve Spojených státech bylo během velké hospodářské krize denně použito více než 1,5 milionu kondomů. Kondomy stály americkou ekonomiku přibližně 650 milionů dolarů ročně (po zohlednění inflace). Jak poznamenal jeden z historiků: Kondomy byly levnější než děti.

Ve fašistické Itálii a nacistickém Německu byly kondomy zakázány, protože vlády se obávaly nízké porodnosti. Černý trh samozřejmě vzkvétal, což vedlo k tomu, že Němci na začátku druhé světové války spotřebovali 72 milionů kondomů ročně.

Po roce 1990 – zlepšení kvality

V 90. letech 20. století došlo k významnému zdokonalení laserové a latexové technologie, které zlepšilo kvalitu latexových kondomů. Začaly se vyrábět kondomy z polyuretanu. To umožnilo osobám trpícím sexuálními alergiemi užívat si sexu, aniž by trpěly podrážděním.

Durex jako první začal vyrábět kondomy s příchutí, barevné kondomy a kondomy svítící ve tmě.

V roce 1997 společnost Durex spustila první webové stránky věnované kondomům. V roce 2009 byly vytvořeny polyizoprenové kondomy, které nabízejí přirozenější pocit.

Společnost Sagami Rubber Industries z Japonska vyrobila v roce 2014 nejtenčí kondom na světě. Jeho tloušťka je pouhých 0,01.

Závěr

Kondomy prošly obrovskou proměnou, od kusu střev po latexový kousek s vysokou pružností. Civilizace vždy měly způsoby, jak bojovat proti pohlavně přenosným chorobám (jako je syfilis a AIDS) a těhotenství. Tyto problémy se týkají lidí všech ras, barev pleti a náboženství.

Dnes je kondom široce používaný a snadno dostupný. Ročně se použije více než 20 miliard kondomů. Mimochodem, 14. únor je nejen Valentýn, ale také Mezinárodní den kondomů, který nám zábavnou formou připomíná, že kondomy jsou nejlepší pomůckou pro bezpečný sex.

Zdroj: historyofyesterday.com