Historie děsivých poprav gilotinou ve Francii

Přidat na Seznam.cz

Strašná metoda popravy gilotinou byla zavedena jako méně bolestivý způsob popravy zločinců.

Gilotina byla děsivá popravčí metoda. Její začátky sahají do období francouzské revoluce. Překvapivě byla gilotina navržena jako méně bolestivý způsob popravy. Před jejím použitím byli zločinci potrestáni tím, že jim sťaly hlavy mečem nebo dýkou. Tento způsob trestu byl bolestivější, protože tah meče nesliboval jistou smrt.

Veřejné popravy se pro francouzský lid staly zábavou. Francouzská vláda poté zastavila veřejné zabíjení, aby zabránila chaosu. U Francouzů se zdálo, že si koncept gilotiny užívají, protože vyráběli i gilotinové hračky a šperky. Stroj vládl 189 let a byl oficiálně zrušen v září 1981.

Francouzi gilotinu nevymysleli
Použití gilotiny sahá až do středověku. Francouzi zvolili koncept stroje pro stětí hlavy a později jej nahradili novým strojem, který nazvali gilotina. Historici vysvětlují, že Anglie, Skotsko a Itálie také používali k potrestání svých zločinců stroje. Během renesanční éry Italové odřezávali hlavy strojem zvaným Mannaia.

Podobně též Angličané používali k trestání zločinců posuvnou sekeru, známou jako Halifax Gibbet. Slavný skotský nástroj byl použit k podobnému účelu ve skotském Edinburghu, který od 16. do 18. století vzal život přibližně 120 lidem. Historie hovoří o tom, že vynález gilotiny byl ve Francii jen napodobeninou primitivnějšího stroje. Ve Francii se stala běžnou v období 18. až 20. století.

V roce 1789 přišel francouzský lékař Joseph Ignace Guillotin s myšlenkou, že poprava by měla být pro zločince méně bolestivá.
Dr. Joseph byl zpočátku proti praxi trestu smrti. Věřil, že poprava mečem a sekerou byla hrozná popravčí metoda, protože úder člověka nikdy nezabil. Francouzské vládě představil rychlejší a snadnější způsob zabíjení zločinců. Vláda s myšlenkou souhlasila a byla zahájena výroba prvního prototypu gilotiny.

V pozdějších letech se doktor Guillotin pokusil distancovat od tohoto stroje. Stroj na stětí hlavy je však stále pojmenován po droktoru Guillotinovi. Na počátku 19. století požádala rodina Guillotinů francouzský královský soud, aby oddělil příjmení od zařízení.

Popravy byly zdrojem veřejné zábavy
Na konci 90. let 20. století se popravy gilotinou staly zdrojem zábavy pro francouzský lid. Vždy bylo vydáno datum popravy. Lidé se scházeli na popravišti, naplněni vzrušením. Dělali si z trestů legraci a vážnou záležitost brali jako zábavu.

V blízkosti gilotiny byly zřízeny restaurace a kavárny, tak aby si mohli Francouzi při hodování popravu užít. Jednou z takových slavných restaurací byla „Cabaret de la Guillotine“. Lidé se poté shromáždili kolem gilotiny a radostně přihlíželi popravě. Také se zde procházela skupina žen známá jako „Tricoteusy“. Někdy seděly vedle popraviště a pletly. O několik let později byla praxe veřejného stínání hlav zastavena, aby se předešlo výtržnictví v davu.

Gilotina si rychle získala slávu ve Francii. Lidé brali přísný stroj jako zábavu
Na konci 18. století byly na francouzský trh zavedeny gilotinové předměty pro domácnost. Pro ženy byly vyrobeny gilotinové šperky. Dětem vyráběli gilotinové hračky, které dokázaly stít hlavu pancence nebo hlodaci. Gilotinová posedlost se dostala přímo do domácností. Mini gilotiny se používaly na jídelních stolech jako kráječ chleba, nebo kráječ zeleniny. Brzy však byl prodej těchto produktů ukončen, protože lidé začali věřit, že je to propagace brutálního chování.

S popravčími se zacházelo jako s národními celebritami. Lidé sledovali jejich módní styl a chování. Popravčí museli dbát na svůj styl oblékání, aby si udrželi své sociální postavení. Rodina Sansonů byla slavná rodina popravčích. Několik generací rodiny sloužilo jako státní katové v letech 1792 až 1847.

Rodina Sansonů během francouzské revoluce popravila také krále Ludvíka XVI. a královnu Marii Antoinettu.

Vědecké studie o sťatých hlavách
V 18. a 19. století vzrostly obavy vědců ohledně činnosti hlavy „bez hlavy“. Začali se provádět různé experimenty, aby potvrdili, zda je možné oběť vrátit do života. V jednom takovém experimentu byla oběť hned po popravě plesknuta po hlavě a od hněvu zčervenala.

Tento experiment vedl k mnoha dalším experimentům, jako byly svíčky v blízkosti hlavy oběti a vystavení hlav amoniaku, aby bylo vidět jakoukoli reakci. Tyto experimenty však musely skončit, když vědci dokázali, že mozek zůstává aktivní čtyři až sedm sekund po stětí hlavy na krysách.

Gilotina v nacistickém Německu
Koncept gilotiny se rozšířil z Francie do Německa během Třetí říše. Gilotina byla použita k popravě 16 500 lidí v letech 1933 až 1945 v nacistickém Německu. Používala se hlavně k popravě disidentů a dalších, které nacisté označili za nepřátele. Po celém Německu bylo rozmístěno až 20 gilotinových strojů.

Prezident Armand Fallières z Paříže byl proti systému trestu smrti
Gilotinu zakázal prezident na tři roky, od roku 1906 do roku 1909. Zákaz vytvořil chaos. Francouzské noviny Le Petit Parisien vyzvaly francouzské čtenáře, aby od nich získali většinový názor na gilotinové tresty. Výsledky vyšly najevo a 74% Francouzů bylo pro gilotinu. Proto byl zákaz zrušen a znovu začal trest smrti.

Konec gilotiny

V září 1981 byla poprava gilotinou ukončena. Státníci tvrdili, že jde o nelidský způsob popravy zločinců a že vždy existuje prostor pro justiční chyby.
To vedlo k trvalému zákazu používání gilotiny. Poslední obětí gilotiny byl Hamida Djandoubi, vrah, který byl popraven v roce 1977.