Futuristický koncept motorky tvarem připomíná slzu

Přidat na Seznam.cz

Pokud vám koncept eZpin připadá povědomý, je to pravděpodobně proto, že se jedná o „duševního sourozence“ tohoto aerodynamického motocyklu na zakázku od společnosti Bandit9.

Model eZpin, navržený jako retrofuturistická reinterpretace tohoto jezdce o objemu 125 ccm3 ve tvaru slzy, má několik nových prvků, včetně elektrického pohonu, spolu s kombinací retro inspirované karoserie s nýtovanými plechovými panely a poněkud ultramoderní sadou kol bez náboje.

Tvar eZpinu se Smolyanovovi zdál v poněkud zvláštním snu, což ho přimělo přenést svou myšlenku na papír a skutečně ji vymodelovat v CAD, aby zjistil, jak bude vypadat ve 3D. Nejvýraznějším detailem kola zůstává jeho hyper-aerodynamický tvar, který má doslova tvar střely nebo slzy, což napomáhá absolutně snížit jakýkoli odpor větru nebo odpor vzduchu. Tvar kola je inspirován starými letadly, jejichž plechové exteriéry jsou ohýbány do tvaru a následně snýtovány. Nýty na eZpinu dodávají kolu retro vzhled, zatímco zbytek estetiky působí nepochybně moderně.

Velkým rozdílem mezi Smoljanovým konceptem a Bandit9 EVE LUX je elektrický pohon zabudovaný do eZpinu. Hlavní část karoserie kola zůstává poměrně dutá (zejména v oblasti „palivové nádrže“), zatímco v hmotě mezi koly je umístěna baterie a motor, který se připojuje přímo k zadnímu kolu. Beznábojová kola dodávají kolu také futuristický nádech, i když nevíme, co si myslet o tom štítku se značkou, který se vznáší v negativním prostoru zadního kola.

Zbytek motocyklu je estetickou směsicí detailů, od zadních světel inspirovaných batmobilem až po dvojitý přední světlomet na přední části, který působí spíše jako cafe racer. Sedlo motocyklu se zařezává přímo do slzy, čímž vzniká prohlubeň, ve které se pohodlně sedí a která zajišťuje, že při vysokých rychlostech nesklouznete. Navíc ta nahoru skloněná řídítka vypadají neuvěřitelně skvěle, spolu s těmi nádhernými brzdami na konci!

Zdroj: yankodesign.com, bandit9.com