Formule 1 se loučí se šampaňským. K dispozici je nový oficiální nápoj

Přidat na Seznam.cz

Oslava vítězství v závodě s lahví šampaňského je nedílnou součástí Formule 1. Tento nápoj však v F1 v následujících letech neuvidíme. K dispozici je nový dodavatel oficiálního nápoje Formule 1, a to italský.

Šampaňské je nedílnou součástí slavnostního předávání cen řidičům od samého začátku Formule 1. V nadcházejících letech však budou organizátoři závodů spolupracovat s producentem nikoli ze Champagne, ale z Itálie. Během příštích tří let se budou jezdci na stupních vítězů stříkat sektem od Ferrari Trento. Výrobce tohoto nápoje byl oznámen jako oficiální partner závodů Formule 1. Víno Ferrari Trento se objeví na zahajovacím závodě sezóny v Bahrajnu, který je naplánován na 28. března.

Italské víno místo šampaňského. Nový oficiální nápoj Formule 1
Není to poprvé, co se hráči nebudou nepostříkají pravým šampaňským – před několika lety vyvolal spoustu kontroverzí mezi puristy výběr šumivých vín Chandon, značky vlastněné koncernem LVMH, který také vyrábí šampaňské Moet & Chandon. Výrobce vína Ferrari Trento používá metodu šampaňského používanou v oblasti Champagne – rozdíl v chuti by tedy neměl být významný, ale jedná se o symbolickou změnu, protože příběhy šampaňského a Formule 1 jsou vzájemně propojeny. V posledních letech byly za dodávku oficiálního nápoje Formule 1 odpovědné značky ze světa šampaňského, jako je Mumm, výše zmíněný Moet & Chandon nebo relativně mladá značka šampaňského Carbon.

yellow and black labeled bottle
Foto: Odd Fellow / Unsplash.com

Tradice šampaňského, kterou prezentují vítězové závodů Formule 1, sahá do padesátých let minulého století. Velká cena Francie se poté konala v Remeši v oblasti Champagne. Místní producenti se rozhodli poctít Juana Manuela Fangia, legendárního argentinského řidiče, třílitrovou lahví šampaňského. Tradice rozdávání láhve šampaňského vítězi závodu se stala součástí barevného schématu Formule 1.

Do roku 1966 řidiči oslavovali bez praskání zátek od šampaňského. Pouze díky náhodnému výstřelu z láhve švýcarského jezdce Jo Sifferta během závodu 24 hodin Le Mans a vědomému opakování tohoto gesta Dana Gurneyho o rok později se šampaňská sprcha stala nedílnou součástí světa automobilových závodů.