Faraonova pomsta: Jaké jsou příznaky a jak jí předcházet?

Přidat na Seznam.cz

Téměř každý, kdo někdy cestoval do Egypta ví, co je to faraonova pomsta. Vždy před ní varují turisty, zejména ty, kteří tam cestují poprvé. Ale co je to faraonova pomsta? Jaké jsou její příznaky? Jak se jí vyhnout? Co dělat, když nás postihne faraonova pomsta.

Co je faraonova pomsta?

Faraonova pomsta je jeden z názvů cestovatelského průjmu, žaludeční infekce, která postihuje lidi, kteří cestují mimo místo svého bydliště, obvykle do zemí s chudým hygienickým standardem. Název „faraonova pomsta“ je rozšířený, protože se často stává turistům, kteří cestují do Egypta. V Turecku se jí říká „sultánova pomsta“.

Co je příčinou faraonovy pomsty?

Většinu případů, asi 80 %, způsobují bakterie, ostatní viry nebo smíšená infekce. Nakazit se cestovatelským průjmem není těžké. Cestujete na úplně jiné místo a vaše bakteriální flóra se setkává s novými bakteriemi. Navíc je zde vysoká teplota, na kterou nejste zvyklí, ochutnáváte nové potraviny. Nechybí mnoho, abyste si kvůli průjmu nebo jiným příznakům faraonovy pomsty zkazili dovolenou.

Příznaky faraonovy pomsty

Nejčastějšími příznaky cestovatelského průjmu jsou:

  • nevolnost
  • průjem
  • zvracení
  • horečka
  • nedostatek energie
  • bolest žaludku

Tyto potíže trvají několik dní a vlastně nám zkazí dovolenou.

Jak předcházet cestovatelskému průjmu?

Průjem se dá snadno dostat a neexistuje žádné pravidlo, kdo ho dostane a kdo ne. Někteří lidé jsou více a někteří méně imunní. Existuje však několik jednoduchých pravidel, která byste měli dodržovat, abyste se onemocnění vyhnuli nebo alespoň minimalizovali jeho pravděpodobnost.

Nepijte vodu z kohoutku

V první řadě nepijte vodu z kohoutku. Voda z kohoutku není v Egyptě pitná, takže se ujistěte, že pijete pouze balenou vodu. Neochutnávejte nápoje, pokud nevíte, odkud pocházejí, např. džusy, které jsou vyrobeny z vody, pokud si nejste jisti, že je uvnitř balená voda. Vyhněte se pití nápojů s ledem, protože mohl být vyroben z vody z vodovodu.

Dávejte si pozor na to, co jíte

Ovoce by mělo být oloupané nebo omyté v balené vodě. Pokud jde o jídlo, nemíchejte pokrmy. Když někteří lidé cestují na nové místo, chtějí ochutnat všechno, a protože je v hotelu tolik jídla, nemají žádné zábrany. Takže se přejídají, pak se jdou opalovat, začnou se cítit špatně a objeví se další příznaky. Nezapomeňte jíst něco lehkého a nemíchejte k obědu těstoviny, rybu, kuře, polévku, koláč a rýži. Takovou směsí potravin může být zranitelný i ten nejodolnější organismus. Když jste na novém místě, mnoho jídel pro vás bude nových, takže začněte jíst věci, které znáte, a pomalu přidávejte do jídelníčku nová, místní jídla.

Nezapomeňte na základní hygienická pravidla

Důležité je také dodržovat základní hygienická pravidla, jako je mytí rukou před jídlem a nejíst, pokud jste si ruce neumyli.

Pamatujte, že neexistuje jeden jistý způsob, jak se vyhnout cestovatelskému průjmu. Můžete si dávat pozor na to, co jíte, nikdy nepít vodu z kohoutku a nakonec mít všechny příznaky. Na druhou stranu někteří lidé mohou pít vodu z kohoutku a nic se jim nestane. Na to neexistuje žádné pravidlo. Někteří lidé mají silnější imunitní systém, jiní ne, někteří se adaptují na nové místo rychleji a někteří pomaleji. Měli byste však snížit možnost faraonovy pomsty a dbát na to, abyste kvůli nevolnosti nestrávili celou dovolenou v hotelovém pokoji.

Jak léčit faraonovu pomstu?

Co byste měli dělat, pokud jste dostali cestovatelský průjem? Za prvé pijte hodně vody (balené vody) a čaje. Za druhé změňte svůj jídelníček, nejezte syrovou stravu, pokrmy s velkým množstvím koření, mléčné výrobky nebo sladkosti. Zkuste místo toho jíst vařená jídla, např. rýži, maso, vařené brambory, a pak pomalu přidávejte další produkty.

Můžete také užívat některé léky. V lékárnách v Egyptě si můžete koupit léky se stejnými složkami jako kdekoli jinde. Jednou jsem dostal cestovatelský průjem, vzal jsem si Antinal a hodně mi pomohl. Tento lék se používá při bolestech žaludku nebo průjmu.

Příznaky by měly po několika dnech odeznít, ale pokud trvají týden a jsou závažné, zvažte návštěvu lékaře. Pamatujte, že zdraví je na prvním místě, a pokud cítíte, že něco není v pořádku, začínáte se cítit špatně, bolí vás břicho, máte průjem, reagujte. Čím rychleji změníte svůj jídelníček, tím rychleji se problému zbavíte. A pokud se příznaky stávají vážnějšími, prostě jděte k lékaři.

Shrnutí

Bohužel neexistuje stoprocentní způsob, jak se faraonově pomstě vyhnout. Nezapomeňte na výše uvedená pravidla, abyste minimalizovali možnost onemocnění a dbejte na sebe při cestování. Samozřejmě se tím příliš netrapte a nepropadejte panice. Ne každý člověk, který cestuje do Egypta, musí projít faraonovou pomstou.

Zdroj: polegytravels.pl, redakce