Dosud nejúplnější objevený exemplář mláděte vlka z doby ledové: Je neuvěřitelně zachovalý

Přidat na Seznam.cz

Vlčí mládě, které se po 57 000 let bezchybně uchovávalo v permafrostu, konečně odhaluje svá tajemství. Víme, jak zemřelo. Víme i to, jak se stalo, že zůstalo tak dlouho samo. Samičku mumifikovaného vlka šedého (Canis lupus) našel v Yukonu horník pracující ve věčně zmrzlé půdě.

Mnoho typů studií, včetně radiokarbonového datování, sběru vzorků DNA a měření izotopů a obsahu kyslíku, potvrdilo dobu, kdy vlčice zemřela.

„Jedná se o nejúplnější exemplář vlka z doby ledové, jaký byl kdy objeven. Zachovaly se všechny jeho měkké tkáně, srst, kůže, dokonce i malý nos. Je kompletní, a to je velmi vzácné,“ uvedl autorka studie Julie Meachenová.

Rentgenové vyšetření kostry a zubů odhalilo, že Zhùri (což v jazyce Hän domorodého národa Tr’ondëk Hwëch’in znamená „vlk“) bylo v době smrti pouhých sedm týdnů.

Vlčí mumie je pro vědce nesmírně významná, protože byla nalezena v Severní Americe a je dosud nejkompletnějším nalezeným vlkem z doby ledové.

Vědci tak měli jedinečnou možnost zjistit, kde se vlci v Severní Americe poprvé objevili, a bylo snadné získat a prozkoumat kosti. Kompletní exemplář dal vědcům navíc možnost zkoumat, čím se vlci doby ledové živili. Nakonec se podařilo zrekonstruovat poslední jídelníček Zhùr, i když ne z jejího žaludku, ale spíše zkoumáním kostí.

Zhùr byl po celou dobu své krátké existence převážně vodním predátorem, který se živil rybami, jako jsou lososi. Pro současné vlky, kteří na Aljašce mění svou potravu podle ročních období, to není nic neobvyklého.

To, jak bylo mládě Zhùr mumifikováno, a důvod, proč bylo opuštěno, jsou dvě největší nezodpovězené otázky kolem něj. Podle badatelů byla samička zabita, když na ni spadlo její vlastní doupě. To by vysvětlovalo výjimečnou zachovalost kostí, protože byly okamžitě pohlceny zcela uzavřeným chladným prostředím.

Podobné objevy mohou být stále častější, protože planeta se otepluje a věčně zmrzlá půda začíná tát a odhalovat svá tajemství.

Zdroj: historyofyesterday.com, interior-news.com