Dlouhodobě zúžená předkožka přináší řadu vážných zdravotních rizik. Obřízka bývá často nevyhnutelné, ale účinné řešení. Expertka radí

Přidat na Seznam.cz

Zúžená předkožka neboli fimóza může v dospělosti naznačovat začínající cukrovku, způsobovat opakované záněty v oblasti intimních partií, ale i bolesti při pohlavním styku. Nejúčinnějším řešením, které fimózu vyřeší jednou provždy, je obřízka. Důvodů k tomuto chirurgickému zákroku je přitom více. Obřízka, neboli úplné či částečné odstranění předkožky, řeší kromě fimózy řadu dalších běžných problémů mužů, jako jsou časté kvasinkové infekce, ztížená hygiena intimních partií nebo i sexuální problémy. Snadné přetahování předkožky je navíc zásadní při prevenci vážných onemocnění – především rakoviny penisu, uvádí MUDr. Romana Richterová, MBA, vedoucí urologického centra jednodenní péče v Nemocnici Brandýs nad Labem. Na naše otázky ohledně této problematiky odpovídá níže.

O mužské obřízce se obvykle mluví v souvislosti s náboženskými tradicemi. Zatímco ve Spojených státech podstupuje obřízku až 80 procent mužů (především z estetického hlediska), v Evropě je tato praxe méně častá. Obřízka je přitom v současnosti jedním z nejčastějších jednodenních urologických operativních zákroků, u kterých není nutná delší hospitalizace. Většinou se k ní přistupuje při řešení zúžené předkožky, kterou může způsobovat vrozený defekt nebo časté záněty. Obřízka pomáhá také při běžné intimní hygieně proti množení kvasinkových bakterií pod předkožkou. Snadné přetahování předkožky je důležité i při prevenci rakoviny penisu, pro jejíž výskyt představuje fimóza velmi rizikový faktor.

Dalším důvodem pro obřízku jsou také čistě estetické důvody nebo zlepšení sexuálního života, například při potížích s erekcí či s předčasnou ejakulací.

Můžete prosím paní Romano uvést blíže, jak je to s tou obřízkou?

Obřízka je relativně nenáročný a rychlý zákrok, po kterém stačí několik týdnů k plnému zotavení. V řadě případů může jít o jediné řešení, které však doživotně řeší řadu běžných problémů mužů v oblasti intimních partií.

Jakým závažným nemocem předejdeme?

Obřízka je účinnou prevencí před rakovinou penisu, která nejčastěji postihuje právě oblast předkožky a žaludu penisu.

Na jak dlouho mě obřízka vypne z běžného denního a pracovního režimu?

Celý proces zákroku včetně interního předoperačního vyšetření, samotné operace a pooperační kontroly probíhá v jeden den na jednom místě. Pacient odchází v den zákroku po odpočinku na komfortním lůžku a následné kontrole ošetřujícím lékařem domů.

Bolí to?

Obřízka se běžně provádí v lokální i celkové anestezii a trvá přibližně 30 minut. Takže je to rychle a ani to nebolí. Po odstranění předkožky se okraje rány sešijí jemnými vstřebatelnými stehy, které by se měly vstřebat nejpozději do tří týdnů. Pacient tak nemusí absolvovat odstraňování stehů při kontrolním pooperačním vyšetření. Rekonvalescence po provedení zákroku bývá individuální.

Kdy můžu zase začít sexovat?

Úplné zahojení běžně trvá několik týdnů. Sexuální život je většinou možné obnovit přibližně po čtyřech týdnech od zákroku, aby nedošlo k narušení stehů.


Děkuji za rozhovor.

Zdroj: autorský článek, ve spolupráci s Nemocnicí Brandýs nad Labem