Co bylo dřív, slepice nebo vejce? Otázka, která nedá mnoha lidem spát

Přidat na Seznam.cz

Vejce pocházejí ze slepic a slepice z vajec, to je základ této starobylé hádanky. Vejce jsou samičí pohlavní buňky, které se však vyvinuly před více než miliardou let, zatímco kuřata existují teprve 10 000 let. Hádanka je tedy snadno vyřešitelná, nebo ne?

Pokud se to vezme za bernou minci, není pochyb o tom, že vejce vzniklo dříve než kuře. Vejce si obvykle představujeme jako skořápky, které snášejí ptáci a z nichž se líhnou kuřata, pokud je ovšem předtím nesníme. Vejce (specializované samičí pohlavní buňky) však vytvářejí všechny pohlavně se rozmnožující druhy. To je 99,99 % veškerého eukaryotického života – tedy organismů, které mají buňky s jádrem, tedy všech živočichů a rostlin a všeho kromě nejjednodušších forem života.

Kdy vzniklo vejce a kuřata

Nevíme jistě, kdy se vejce vyvinulo, ale mohlo to být až před 2 miliardami let a určitě před více než 1 miliardou. Dokonce i specializovaný druh vajec, která kladou ptáci, s pevnou vnější blánou, se vyvinul před více než 300 miliony let.

Pokud jde o kuřata, ta vznikla mnohem později. Jsou to domestikovaná zvířata, takže se vyvinula v důsledku toho, že lidé cíleně vybírali nejméně agresivní divoké ptáky a nechávali je rozmnožovat. Zdá se, že k tomu došlo na několika místech nezávisle na sobě, a to přibližně od doby před 10 000 lety.

Předek dnešních slepic

Obecně se má za to, že divokým předkem kuřat byl tropický pták, který dodnes žije v lesích jihovýchodní Asie a jmenuje se Kur bankivský, do genetické směsi se možná přidaly i další druhy pralesních ptáků. Z těchto původních druhů se kuřata rozšířila po celém světě v průběhu posledních dvou tisíciletí nebo i déle.

Vejce tedy dramaticky předcházely kuřatům. Abychom však byli spravedliví k duchu hádanky, měli bychom se také zamyslet nad tím, zda slepičí vejce předchází kuřeti. Jelikož si lidé důsledně vybírali ty nejkrotší Kury bankivské a křížili je, genetická výbava výsledných ptáků se bude měnit. V určité fázi tohoto domestikačního procesu se z Kura bankivského (Gallus gallus) vyvinul nový poddruh, Gallus gallus domesticus, alias kuře.

V praxi je nemožné přesně určit okamžik, kdy k tomu došlo. Teoreticky však v určitém okamžiku došlo ke křížení dvou ptáků z džungle a jejich potomek se geneticky natolik lišil od druhu svých rodičů, že mohl být klasifikován jako kuře. Toto kuře se vyvíjelo ve vejci Kura bankivského a teprve po dosažení dospělosti se z něj vylíhlo první kuře. Podíváme-li se na to takto, kuře bylo první.

Zdroj: newscientist.com, redakčně upraveno