Cítíte se v poslední době roztěkaní? Zde je 5 tipů, jak zlepšit svou koncentraci

Přidat na Seznam.cz

Zůstat doma se na naší mysli podepisuje. Díky tomu, že se naše rutina téměř nemění, začínáme být stále více roztěkaní a neschopní soustředit se na úkoly, které máme před sebou.

Nedostatek soustředění může být nebezpečný. Zatímco v práci tápání a zapomínání odpovědí uprostřed porady nemusí být tak fatální. Když se však neschopnost soustředit se stane problémem při každodenních úkolech, pak je zde možnost, že se vystavujete nebezpečí, např. při řízení a vařeníř, kdy vše vyžaduje neustálou pozornost a její nedostatek může být nebezpečný.

Zde je 5 tipů, jak zlepšit úroveň své koncentrace:

Spánek

Spánek je jedním z nejúžasnějších přirozených jevů lidského těla, který vám umožní dobít baterky. Kvalitní spánek zlepšuje úroveň koncentrace a umožňuje vám lépe se soustředit. Jak spánek REM, tak spánek non-REM se vyznačují různou úrovní mozkové aktivity. Studie prokázaly, že životní styl postavený na špatném spánku může vést k demenci a Alzheimerově chorobě.

Cvičení

Je jen málo věcí, které jsou lepší než se věnovat základům a pořádně si zacvičit. Pomáhá to zlepšit vaše kognitivní funkce, včetně koncentrace a paměti. Může dokonce vést ke zlepšení nálady. Když se někdy cítíme roztěkaní a nesoustředění, může to znamenat, že naše pozornost je vyčerpaná. I rychlé cvičení může pomoci zklidnit nervový systém, protože zaplaví mozek endorfiny.

Výživa

Kvalita toho, co vkládáme do žaludku, hraje klíčovou roli v tom, jak se daří našim kognitivním funkcím. Tím, že se přejídáme nezdravým jídlem, trénujeme mozek na časté uvolňování dopaminu. To může přetížit obvody odměňování v našem mozku. Nezdravé potraviny jsou plné cukrů a tuků, navíc jsou také vysoce rafinované. Byly navrženy tak, aby byly návykové. Podle studie pracuje centrum paměti našeho mozku, hipokampus, při podávání nezdravých potravin ve srovnání se zdravější stravou špatně.

Meditace

Meditace není jen dalším módním výstřelkem, ale umožňuje vašemu mozku vypnout. Síť výchozího režimu se u některých lidí může přetížit a způsobit nadměrné přemýšlení a lítostné myšlenky. Meditace vám umožní vycvičit mysl tak, aby se soustředila vždy jen na jednu věc.

Terapie

Někdy může naše neschopnost soustředit se pramenit z toho, že jsme zahlceni mnoha věcmi. Hovorová terapie umožňuje jednotlivcům verbálně řešit své problémy. Rozhovor s odborníkem na duševní zdraví o vašich problémech vás může zbavit přebytečné zátěže a poskytnout vašemu mozku tolik potřebný prostor pro efektivní fungování.

Problémy se soustředěním zní hloupě, ale není tomu tak. Je to ekvivalent každodenního pomalého osekávání vašich kognitivních schopností. Pokud tedy vaše soustředění již delší dobu selhává, zkuste si pomoci některým z těchto tipů!

Zdroj: mensxp.com