Chytrý dalekohled dokáže identifikovat tisíce zvířat

Přidat na Seznam.cz

Můžete se probírat knihami nebo hledat na internetu, abyste se pokusili určit cizího ptáka, který navštívil vaše zahradní krmítko, nebo využít sílu aplikace Merlin Bird ID. Nyní výrobce sportovní optiky Swarovski Optik zabudoval chytré technologie Merlin do špičkových dalekohledů, které umožňují pojmenovat ptáky a další živočichy pouhým stisknutím tlačítka.

Po pěti letech výzkumu a vývoje kombinuje dalekohled AX Visio 10×32 „vysoce přesnou analogovou optiku“ s neuronovou výpočetní jednotkou pohánějící systém rozpoznávání objektů a také s vestavěným 13megapixelovým fotoaparátem, píše portál The Verge.

Uživatel přesune ovladač nahoře na ikonu ptáka nebo divoké zvěře, ručně zaostří cílového tvora pomocí kroužku na horním můstku a poté vybere cíl pomocí tlačítek vpravo. Systém poté vyhledá údaje v databázi Merlin Bird ID nebo Mammal ID – která pomáhá identifikovat více než 9 000 ptáků a dalších volně žijících živočichů – a výsledek se zobrazí na obrazovce.

Dalekohled spolupracuje s firemní aplikací Outdoor přes Bluetooth, do níž lze ukládat snímky a/nebo videa nebo je sdílet s přáteli, a zároveň zajišťuje budoucnost prostřednictvím aktualizací systému a potenciálně umožňuje vývojářům třetích stran přicházet s novými digitálními funkcemi pro systém.

Chytré dalekohledy AX Visio, které byly představeny tento týden na veletrhu CES, budou v prodeji od 1. února ale za neuvěřitelných 107 tisíc korun.

Zdroj: The Verge