Chris Hemsworth: Jaký je skutečný život filmového Thora

Přidat na Seznam.cz

Chris Hemsworth, celým jménem Christopher Hemsworth, (narozen 11. srpna 1983, Melbourne, Austrálie), je australský herec, který se proslavil rolí Thora v několika filmech Marvel Cinematic Universe.

Hemsworthova matka byla učitelkou angličtiny a otec poradcem v sociálních službách; jeho dva bratři, Luke Hemsworth a Liam Hemsworth, se také stali herci. Rodina se stěhovala sem a tam mezi Melbourne a vnitrozemskou komunitou Bulman v Severním teritoriu, nakonec se usadila na ostrově Phillip Island. Hemsworthova první herecká práce přišla v roce 2002, kdy hrál krále Artuše ve dvou epizodách fantasy televizního seriálu Guinevere Jones. Stejně jako mnoho dalších australských herců se prosadil v seriálu Home and Away (2004-2007).

Filmová kariéra

Hemsworth se poté přestěhoval do Spojených států v naději, že svou hereckou kariéru přesune k filmu. V roce 2009 byl obsazen do role otce kapitána Kirka ve filmu J. J. Abramse Star Trek a ve stejném roce si zahrál hrozivého stopaře v thrilleru Dokonalý únik. Objevil se v menším akčním filmu Ca$h (2010) a poté se poprvé objevil v titulní roli severského boha ve filmu Kennetha Branagha Thor (2011).

Film vyprávěl příběh o Thorově arogantním porušení míru a jeho vykázání na Zemi 21. století, aby se naučil pokoře. Hemsworthovo lehké, sebeironické a lidské ztvárnění komiksového superhrdiny udělalo z filmu hit a odstartovalo populární franšízu. Později si zahrál ve filmech Thor: Ragnarok (2017) a Thor: Láska jako hrom (2022), které oba režíroval Taika Waititi. Hemsworth si postavu zahrál i v dalších marvelovských filmech, včetně Avengers (2012).

Během této doby se Hemsworth objevil v řadě dalších filmů. Hlavní roli si zahrál v hororu Chata v horách, který byl natočen v roce 2009, ale do kin se dostal až v roce 2011. Poté ztvárnil Lovce v přepracované pohádce Sněhurka a lovec (2012), postavu si zopakoval i v méně úspěšném Lovci: Zimní válka (2016).

Mezi další významné role patřil závodník Formule 1 James Hunt v kritikou chváleném snímku Rivalové (2013) Rona Howarda, počítačový hacker v kriminálním thrilleru Hacker (2015) Michaela Manna a sexy recepční v genderově převráceném remaku Krotitelé duchů (2016). Dobře přijatý výkon podal jako podceňovaný kapitán zelených baretů v příběhu z války v Afghánistánu 12 Hrdinů (2018) a hrdinného žoldáka si zahrál v akčním filmu Vyproštění (2020).

V roce 2022 si Hemsworth zahrál v seriálu Limitless, který se zaměřuje na wellness a sebezdokonalování. V průběhu seriálu podstupuje různé výzvy související se zdravím, které testují jeho limity.

Osobní život

V roce 2010 si vzal o sedm let starší španělskou herečku Elsu Pataky, se kterou má tři děti – dceru Indii (* 2012) a syny, dvojčata Tristana a Sashu (* 2014).

Zdroj: britannica.com, Wikipedia, redakčně upraveno