Chorvatský konkurent pokořen! Pinninfarina Battista získala světový rekord ve zrychlení

Přidat na Seznam.cz

Společnost Pininfarina ve čtvrtek oznámila, že její plně elektrický supersport Battista překonal rekord v rychlosti na čtvrt míle. Tímto se stává nejrychleji zrychlujícím sériovým vozem na světě. Pokoří tento rekord někdo v krátké době? Konkurentů je dost a chorvatská společnost Rimac nikdy nespí.

Na začátku tohoto měsíce dokázala Battista v automobilovém testovacím středisku NATRAX v Indii zvládnout sprint na čtvrt míle za pouhých 8,55 sekundy. To je o 0,03 sekundy rychleji než předchozí rekordman, model Rimac Nevera.

Během stejného testování dokázal Battista dosáhnout času 13,38 sekundy na půl míle, což je podle Pininfariny rovněž rekord. Vůz také dosáhl maximální rychlosti 358,03 km/h z rukou novináře z Autocar India, což z něj údajně dělá nejrychlejší vůz na indické půdě v historii, ačkoli je stále daleko od maximální rychlosti modelu Nevera, která činí 415.21 km/h.

„V letošním roce se noví majitelé Battisty mohou těšit na nevídané výkony tohoto designového a technického mistrovského díla,“ uvedl v prohlášení generální ředitel Paolo Dellachà. „Tyto rychlostní rekordy a nezávislé testy, potvrdily naše ambice vytvořit s vozem Battista novou generaci hyper a luxusních vozů v čele s elektrickým pohonem, který poskytuje výkon, jenž je ve světě pohonů na spalovací motor jednoduše nedosažitelný.“

Battista využívá plně elektrické hnací ústrojí vyvinuté společností Rimac, které prostřednictvím čtyř nezávislých motorů a jedinečného systému vektorování točivého momentu přenáší výkon 1877 koní na všechna čtyři kola.

Rekordy jsou pro Pininfarinu významným úspěchem. Legendární italský designérský dům, založený v roce 1930 Battistou „Pininem“ Farinou, vytvořil během půlstoletí spolupráce s Ferrari mnoho z nejoblíbenějších automobilů historie, přičemž posledním z nich byla F12berlinetta z roku 2012. Battista je první automobil Pininfarina vytvořený od jeho rozdělení od Ferrari. Battista je pouze začátkem větších plánů Pininfariny stát se předním výrobcem luxusních elektrických vozů.

Zdroj: roadandtrack.com, redakčně upraveno