Chcete se stát astronautem? Připravte se na zásadní hygienický problém

Přidat na Seznam.cz

Chladicí prádlo poskytuje astronautům důležitou teplotní kompenzaci při práci mimo vesmírnou stanici. Ale tyto kombinézy mají také problémy.

Vesmír – nekonečná rozloha a fascinující dobrodružství pro lidstvo. Pro astronauty, kteří často žijí na vesmírných stanicích několik měsíců, představuje obrovská výzva tvrdou práci. Práce venku je obzvláště náročná. Proto pod skafandrem astronauti nosí speciální chladicí prádlo, které již obvykle nosili ostatní kolegové – skutečný hygienický problém.

foto: NASA

Ve vesmíru převládají extrémní teploty od 120 stupňů do minus 120 stupňů – v závislosti na tom, zda směřujete ke slunci. Pro astronauty, kteří pracují mimo základnu po dobu až 10 hodin, je proto zásadní vyrovnání teploty. Nosí toto speciální chladicí spodní prádlo, jakési kombinézy, přes vlastní spodní prádlo. Skládá se ze smíšené tkaniny, do které je zabudováno nespočet chladicích hadic, od tlustých po milimetrové. Chladicí systém, který se nosí na zádech jako batoh, pumpuje hadicemi kolem dvou až tří litrů vody o teplotě 36,6 stupňů Celsia a odvádí teplo – tak se udržuje normální tělesná teplota.

Během letu raketoplánu byl každý astronaut vybaven vlastní skafandrem. Členové posádky na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) však přešli na sdílení skafandrů, přičemž velikosti byly přizpůsobeny. Protože na takových vesmírných stanicích nejsou žádné pračky, lze studené prádlo dezinfikovat a čistit pouze na zemi, a proto se nosí několikrát. Je to udržitelné, ale má to i nevýhody. Můžete dostat ekzém, nebo jiný kožní problém.

No prostě práce astronauta není jenom tak.