Chcete s ní jen spát, nebo ji milujete? Zde je návod, jak to poznat

Přidat na Seznam.cz

Když ji vidíte, srdce se vám rozbuší a myslíte na ni každou chvíli, kdy jste od sebe. Miluješ toho člověka, ke kterému cítíš tak silnou lásku? Nebo je to opravdu chtíč?

Říct někomu, že ho milujete, může váš vztah posunout na jinou úroveň, a proto je užitečné pojmenovat ty intenzivní pocity, které prožíváte. Někdy je těžké poznat rozdíl mezi láskou a chtíčem. A i když se láska a chtíč mohou překrývat, není to totéž.

Co vlastně znamená láska a chtíč?

Nejprve si definujme pojmy, abychom měli základní představu o každém z nich. Slovník definuje lásku (částečně) jako „náklonnost založenou na obdivu, přízni nebo společných zájmech“ a „vřelou náklonnost, nadšení nebo oddanost“.

Zatímco chtíč definuje jako „obvykle intenzivní nebo nezkrotnou sexuální touhu“ nebo „intenzivní touhu“.

Zvláště když jsou lidé mladší a nemají životní zkušenosti, může být jejich první takzvaná „láska“ ve skutečnosti velmi chlípným vztahem, říká Lena Derhally, certifikovaná vztahová terapeutka a sexuální terapeutka zabývající se kognitivně behaviorálními metodami. Kvůli tomuto nedostatku zkušeností můžete mít později pocit, že tento druh ohromující přitažlivosti je láska, na rozdíl od přitažlivosti, která je více zakořeněna v biologických pocitech.

Příznaky chtíče

 • Máte obsedantní myšlenky. Neustále na tuto osobu myslíte. Představujete si scénáře, přehráváte si okamžiky a tak to jde pořád dokola.
 • Chcete být neustále v jeho blízkosti. A i když je nepronásledujete , chcete se s nimi vídat co nejčastěji. „Nemůžete se jich nabažit,“ říká Derhally.
 • Myslíte si, že ten člověk je pro vás dokonalý. A neberete na vědomí vlastnosti, které se k němu nemusí hodit. Takhle si nakonec můžete zidealizovat někoho, kdo se pro vás naprosto nehodí.
 • Ve skutečnosti ji neznáte, ale toužíte po ni. Neznáte podrobnosti, ale přesto po dané osobě toužíte. „Proto také říkáme, abyste se s někým nebrali super rychle,“ dodává Derhally, protože věci, které se vám nelíbí, by mohly vyjít najevo, „jakmile sundáte ty růžové brýle“.
 • Sexuální přitažlivost je super silná. Vřelost je intenzivní. Chuť na sex je obrovská. A když jiuvidíte, wow. Váš pohled na věc je zamlžený. Toužíte po jejich společnosti, ale také se můžete cítit zmatení. Je v tom něco podstatného… nebo se nacházíte v chlípné bublině?
 • Jste jako lovec na misi. Nesnažíte se budovat, ale snažíte se chytat. Je to vzrušující. Ale co se stane, když získáš, co chceš?
 • Necítíte se přijati. Možná se někdy cítíte nepříjemně. Nebo se bojíte být skutečně sami sebou, takže omezujete to, co sdílíte, a to, co vidí.

Znaky lásky

 • Máte láskyplné myšlenky. Můžete na tuto osobu láskyplně myslet, ale nevykolejí vám to den. Dokáže vás rozesmát, ale v žádném případě nejste posedlí.
 • Toužíte po její společnosti, a to vyváženým způsobem. Stále žijete svůj život, ale rozzáříte se, když je vidíte.
 • Dokážete vidět a přijmout jejich nedostatky. Víte, že nejsou dokonalí, a to je v pořádku. Dokážete přijmout jejich podivnou sbírku ponožek a ten hloupý způsob, jakým se smějí.
 • Přitažlivost tu je, ale není jediným lákadlem. Ano, cítíte sexuální přitažlivost. Ale přitahují vás i jiné jejich aspekty, respektujete je a všechny části fungují dohromady.
 • Dokážete vidět věci jasně. Může se vyskytnout několik problémů, ale klidně se přes ně přenesete. Necítíte se zmatení ani zmatení a věci jsou spíše klidné než chaotické.
 • Jste spokojeni s postupem a chcete stavět. Tohle není hra. Užíváte si lov, ale zároveň se o tomto člověku dozvídáte. A vytváříte plány, které jsou prospěšné pro vás oba.
 • Cítíte se známí a přijímaní.
 • Dokážete dát přednost tomu druhému před sebou. Láska znamená projevovat empatii a obětovat se.

Derhally poznamenává, že v dlouhodobém vztahu toho společně hodně prožijete. A i když existuje raná fáze, kdy můžete zažívat intenzivní přitažlivost a touhu, takzvaná „fáze líbánek“, naprostá většina lidí podle ní mezi šesti měsíci a dvěma lety z touhy vypadne.

Další věc, která se týká chtíče? Zaměřuje se na aktuální posedlost a přitažlivost. A zatímco přitažlivost může být důvodem, proč o někoho zpočátku usilujete, Derhallyová říká, že pokud nevidíte dlouhodobou budoucnost, protože se soustředíte na fyzickou přitažlivost, můžete pociťovat chtíč (oproti lásce).

Ve skutečnosti mohou někteří muži skákat od jedné osoby k druhé v domnění, že najdou někoho, ke komu budou dlouhodobě cítit chtíč, dodává Derhally. To však může být problematické. „Mohou zavrhnout vztah, který by pro ně mohl být dokonale dobrý, protože mají falešnou představu, že chtíč může trvat věčně.“

A pokud si stále nejste jisti, co cítíte, můžete zpomalit a zamyslet se nad tím, jak na tom jste, říká Bowersová. Například možná teď cítíte chtíč a možná by se z něj mohla stát láska, říká. Jen toho druhého nezavádějte do omylu.

Zdroj: menshealth.com; merriam-webster.com