Chcete přestat kouřit. Poznejte 10 způsobů, jak odolat touze po tabáku

Přidat na Seznam.cz

U většiny lidí, kteří užívají tabákové výrobky, může být touha po tabáku nebo nutkání kouřit silná. Těmto chutím se však můžete postavit. Když pocítíte nutkání užívat tabák, mějte na paměti, že i když může být silné, pravděpodobně do 5 až 10 minut přejde, ať už vykouříte cigaretu nebo si dáte žvýkací tabák.

Pokaždé, když odoláte touze po tabáku, jste o krok blíže k tomu, abyste s užíváním tabáku nadobro přestali. Zde je 10 způsobů, které vám pomohou odolat nutkání kouřit nebo užívat tabák, když vás přepadne touha.

Vyzkoušejte náhradní nikotinovou terapii

  • Nikotin v nosním spreji nebo inhalátoru.
  • Nikotinové náplasti, žvýkačky a pastilky, které si můžete koupit bez lékařského předpisu.

Krátkodobě působící náhradní nikotinové terapie, jako jsou nikotinové žvýkačky, pastilky, nosní spreje nebo inhalátory, vám mohou pomoci překonat intenzivní touhu po kouření. Tyto krátkodobě působící terapie je obvykle bezpečné používat spolu s dlouhodobě působícími nikotinovými náplastmi nebo některým z nenikotinových léků na odvykání kouření.

V poslední době je velký zájem o elektronické cigarety (e-cigarety) jako náhradu za kouření tradičních cigaret. Neprokázalo se však, že by e-cigarety byly bezpečnější nebo účinnější než léky nahrazující nikotin, které by lidem pomáhaly přestat kouřit.

Vyhněte se spouštěčům

Nutkání kouřit tabák bude pravděpodobně nejsilnější na místech, kde jste nejčastěji kouřili, například na večírcích nebo v barech, nebo v době, kdy jste se cítili ve stresu nebo popíjeli kávu. Zjistěte si své spouštěče a připravte si plán, jak se jim vyhnout nebo jak je překonat bez použití tabáku.

Nenastavujte se na recidivu kouření. Pokud jste například obvykle kouřili při telefonování, mějte poblíž tužku a papír, abyste se mohli věnovat spíše čmárání než kouření.

Odložte to

Pokud máte pocit, že se chystáte podlehnout chuti na tabák, řekněte si, že musíte nejprve ještě 10 minut počkat. Pak během této doby udělejte něco, čím se rozptýlíte. Zkuste jít do veřejné nekuřácké zóny. Tyto jednoduché triky mohou stačit k tomu, aby vás chuť na tabák přešla.

Žvýkejte

Dopřejte svým ústům něco, co vám pomůže odolat touze po tabáku. Žvýkejte žvýkačku bez cukru nebo mějte u sebe tvrdé bonbony. Nebo chroupejte syrovou mrkev, ořechy nebo slunečnicová semínka, něco křupavého a chutného.

Nedávejte si jen jednu

Možná budete v pokušení dát si jen jednu cigaretu, abyste ukojili chuť na tabák. Ale nenamlouvejte si, že u toho můžete přestat. Častěji se stává, že si dáte jen jednu, což vede k tomu, že si dáte ještě jednu. A může se stát, že nakonec tabák opět začnete užívat.

Dejte si záležet na fyzické kondici

Fyzická aktivita vám může pomoci odvést pozornost od touhy po tabáku. Dokonce i krátké výboje aktivity, například několikrát vyběhnout a sejít schody, mohou chuť na tabák zahnat. Vyjděte si na procházku nebo si zaběhejte.

Pokud jste doma nebo v kanceláři, zkuste dřepy, hluboké pokrčení kolen, kliky, běh na místě nebo chůzi po schodech nahoru a dolů. Pokud nemáte rádi fyzickou aktivitu, zkuste modlitbu, šití, práci se dřevem nebo psaní deníku. Nebo se pro rozptýlení věnujte domácím pracím, jako je úklid nebo zakládání dokumentů.

Vyzkoušejte relaxační techniky

Vaším způsobem, jak se vypořádat se stresem, mohlo být kouření. Boj proti touze po tabáku může být sám o sobě stresující. Zbavte se stresu tím, že vyzkoušíte způsoby relaxace, jako je hluboké dýchání, svalová relaxace, jóga, vizualizace, masáž nebo poslech uklidňující hudby.

Přivolejte si posily

Spojte se s členem rodiny, přítelem, aby vám pomohl ve snaze odolat touze po tabáku. Popovídejte si po telefonu, jděte na procházku, zasmějte se nebo se sejděte, abyste si popovídali a vzájemně se podpořili. Nápomocné může být i poradenství.

Hledejte podporu na internetu

Přečtěte jsi třeba blog odvykajícího kuřáka a napište povzbudivé myšlenky pro někoho dalšího, kdo se možná potýká s touhou po tabáku. Poučte se z toho, jak se s touhou po tabáku vypořádali ostatní.

Připomeňte si výhody

Napište si nebo nahlas řekněte, proč chcete přestat kouřit a odolat touze po tabáku. Mezi tyto důvody mohou patřit např:

  • Cítit se lépe.
  • Získání lepšího zdraví.
  • Ušetřit své blízké pasivního kouření.
  • Ušetřit peníze.

Mějte na paměti, že vždy je lepší zkusit něco, co vás zbaví nutkání kouřit, než nedělat nic. A pokaždé, když odoláte touze po tabáku, jste o krok blíže k tomu, abyste se zbavili tabáku.

Zdroj: mayoclinic.org, redakčně upraveno