Čeští siláci dobývají svět. Krpálek kraluje v judu, Procházka si podmanil MMA a Gudas ukazuje své svaly v NHL

Přidat na Seznam.cz

Český sport je v posledních letech úspěšný především díky jednotlivcům – lyžařka a snowboardistka Ester Ledecká, též snowboardistka Eva Samková, kajakář Jiří Prskavec či třeba tenistky. Vyjmenovali jsme zástupce tzv. bezkontaktních sportů. Ale i v těch kontaktních sportovních odvětvích se nám poslední dobou velmi daří. A nyní se podívejme na tři zajímavé zástupce, kteří vynikají především svou silou (ale i ta chytrost tam samozřejmě nesmí chybět).

Vloni vstoupil definitivně mezi legendy judista Lukáš Krpálek. V Tokiu získal své druhé olympijské zlato. Tohle bylo o to cennější, že se tak stalo v Japonsku, v mekce juda a navíc ho vybojoval v nejtěžší kategorii (v roce 2016 v Rio de Janeiru to bylo o kategorii níže).

Letos je zatím nejznámnějším českým sportovcem bojovník MMA Jiří Procházka, který dokázal v titulovém souboji v rámci nejprestižnější organizace UFC porazit Brazilce Glovera Teixeira. S mistrovským pásem nyní objíždí celý svět (naposledy byl v Las Vegas) a už dává dohromady plány na příští zápas.

Po skončení letošní sezony v NHL (respektive po bojích o Stanley cup) se v českých médiích psalo především o Pavlu Francouzovi, který s Coloradem získal pohár či o Ondřeji Palátovi, který v play-off předváděl skvělé výkony. Trochu v pozadí však zůstalo ocenění obránce z Floridy Radka Gudase za největší počet hitů v sezoně. Přesně 355x narazil protihráče na „manťák“, a kdo zná tohoto tvrďáka, tuší, že to muselo protivníky vždy hodně bolet. Od té doby, co se tato statistika sleduje, je to sedmý největší počet hitů za sezonu! A v historickém pořadí je rodák z Kladna už třináctý! Na prvního Dustina Browna mu schází ještě necelých 1400 hitů, ale do první desítky by se možná mohl dostat už v příští sezoně. Desátý Chris Neil má kontě 2568 a Gudas 2253. Neil i jedenáctý Phoneuf už ukončili kariéru. Na první desítku ale může též pomýšlet 12.tý Slovák Zdeno Chára. Tento 206 cm vysoký obránce má na Gudase náskok 200 bodů, jde však o to, že možná v příští sezoně už NHL hrát nebude.

Zdroj: redakce, Instagram, Facebook