Čeští fanoušci MMA prožívají svoje Nagano. Jiří „BJP“ Procházka je nejlepší na světě

Přidat na Seznam.cz

Mezi letošní nejsledovanější sportovní zápasy či souboje s českým zastoupením patří s jistotou boxerský exhibiční souboj Marpo – Vémola a především titulový zápas Procházka – Teixeira.

Po odchodu Gabriely Soukalové z biatlonové scény a rozpačitému úvodnímu půlroku českých tenistek se jen bojové sporty dokáží svou popularitou vyrovnat hokeji a fotbalu. A i když v současných dnech hrají čeští fotbalisté zápasy Ligy národů proti Španělům a Portulalcům s Ronaldem, nejskloňovanější jméno mezi sportovními novináři a fanoušky je Jiří Procházka, který dokázal porazit v titulovém souboji polotěžké váhy organizace UFC obhájce titulu Brazilce Glovera Teixeiru.

Souboj českého fightera s brazilskou legendou měl v minulých dnech „předehru“ v slovním uznání jeden druhého (což se v MMA moc často nestává), ale v kleci už šel veškerý respekt stranou a bojovníci do sebe šli od začátku natvrdo až stříkala krev. O Procházkovi říkali odborníci na MMA, že je silný v postoji a naopak Brazilec to umí na zemi. Proto se čeští fandové možná zalekli, když se Teixeirovi povedlo dostat Jiřího na zem. Český samuraj (tuto přezdívku dostal poté, co několik let působil v Japonsku) se však ihned dostal na nohy a dařilo se mu odvrátit i další soupeřovy nepříjemné pokusy ho znovu položit na zem. Ale Procházka se jen nebránil a dával legendě MMA nepříjemné rány nohama i rukama.

Boj nakonec dospěl do pátého kola. Oba bojovníci prokazovali, že jsou na titulový zápas perfektně fyzicky připravení a souboj nadále měl vysokou kvalitu. Diváci v singapurské aréně ani u televizí neviděli žádné oddechové pasáže. Paradoxně zvítězil Procházka na zemi, kam ho dokázal soupeř dostat. Avšak rodák z Hostěradic se dokázal z klynče vymanit a následně přiškrtil Brazilce natolik, že tomu nezbývalo nic jiného než 28 vteřin před koncem pátého kola odklepat a bylo rozhodnuto. Česko má historicky první titul v nejprestižnější bojové organizaci UFC.

Škrcení vyplynulo z boje, přišlo to samo a já jsem toho využil. Je to krásný pocit získat titul, mohl jsem to ale ukončit mnohem dřív. Mohl jsem si připravit smrtící techniky. Byla to skutečná válka. Glover je skutečný bojovník a to se mi líbí,“ zachovával si Procházka respekt k Brazilci i po souboji.

Hned po zápase vyzval Procházku na souboj někdejší král polotěžké váhy Jan Błachowicz z Polska. „Jiří, já jsem další, pojďme na to! Bitva o Evropu. Největší zápas v historii kontinentu,“ Procházkova reakce? Typická pro něj, s respektem k polskému bojovníkovi řekl toto: „Teď je tam Jan, myslím si, že první vyzyvatel bude on. Myslím si, že nejlepší místo pro takový zápas by byl někde v Evropě, teď je ale ještě hodně brzo,“ řekl s logickou únavou v potlučené tváři.

Zdroj: redakce, bbc.com, Facebook, Youtube