Byl vesmír vytvořen speciálně pro lidi?

Přidat na Seznam.cz

Pokud by vesmír vypadal jen o trochu jinak, nic co známe by nemohlo existovat.

Vesmír je pro nás stále velkou záhadou. Netušíme proč vznikl a ani proč vypadá tak, jak vypadá. Netušíme, proč a jak v něm vznikl život, ale ani to, proč jsme kromě Země nenašli život nikde jinde. Fyzička Sabine Hossenfelder se zeptala řečnickou otázku, na kterou si také sama odpověděla: „Je vesmír vytvořen pro nás?“ Odpověď zněla ne.

Tím to ale nekončí. Hossenfelderová se vyjádřila, že momentálně neexistuje způsob, jak bychom mohli na její otázku odpovědět. Existujeme totiž v jednom vesmíru a tak máme k dispozici pouze jednu sadu dat.

„Neexistuje způsob, jak bychom mohli tuto teorii kvantifikovat. Pokud chceme zjistit pravděpodobnost, že vesmír bude vypadat tak, jak vypadá, potřebujeme několik vzorků dat. Říct, že je něco nepravděpodobné, pokud jde o jeden příklad, který jsme byli schopni pozorovat, nedává logiku,“ tvrdí Hossenfelderová.

Jemně vyladěný vesmír
Experimentální fyzik Rob Sheldon potvrzuje slova Sabiny Hossenfelderové. Dodává však, že vesmír byl jen „dobře navržen“. Naráží přitom na teorii která tvrdí, že vesmír byl specificky navržen tak, aby podporoval život. Ať už jde specificky o nás nebo ne je diskutabilní. Na podporu této teorie existuje množství argumentů. Ty tvrdí, že pokud by došlo i jen k malé změně ve vesmíru, život by v něm nedokázal existovat.

„Skutečně ohromující věc není, že život na Zemi je vyvážený na ostří nože, ale že celý vesmír je vyvážený na ostří nože a nastal by totální chaos, kdyby se leckterá přírodní konstanta byť jen trochu posunula,“ říká profesor teoretické fyziky Paul Davies.

Zajímavostí je, že vědecká komunita s určitým nadhledem akceptuje to, že náš vesmír je z fyzikálního hlediska „jemně vyladěn pro život.“ Zároveň však neexistují důkazy, které by nám ukázaly, že vesmír mohl vzniknout i jinak a proto se tento problém řadí mezi deset největších nevyřešených problémů fyziky.