Bugatti Chiron Profilée je nejdražším novým prodaným autem na světě

Přidat na Seznam.cz

Poslední Chiron a labutí píseň Bugatti s motorem W16 se na aukci RM Sotheby’s prodal za 10,7 milionu dolarů( zhruba 233 milionu korun).

Bugatti již má za sebou první sériový vůz na světě, který překonal bariéru 300 km/h, a nejdražší nový vůz, oceněný koncept La Vouiture Noire za 18 milionů dolarů. A nyní drží rekord i ve výrobě nejdražšího nového vozu, který byl kdy prodán v aukci, když RM Sotheby prodala Chiron Profilée za 10,7 milionu dolarů.

Jedná se pravděpodobně o nejvýznamnější vůz značky Bugatti od debutu modelu Chiron v roce 2016, kdy převzal pochodeň od ikonického Veyronu. Chiron Profilée je syntézou elegance orientované na grand touring, kterou se vyznačoval výše zmíněný originál a nepřekonatelných výkonů modelu Chiron Pur Sport. Ten byl specifický více než metr dlouhým zadním křídlem, kratšími převody a zvýšeným bočním zrychlením.

Je to však také poslední Chiron, který opustil továrnu Bugatti, a labutí píseň legendárního čtyřválce W16.

Díky zvýšené červené hranici na 6900 otáček za minutu a přepracované sedmistupňové dvouspojkové převodovce s krátkým převodem je Profilée dosud nejrychleji akcelerujícím Chironem, 62 km/h zvládne za 2,3 sekundy, 124 km/h za 5,5 sekundy a 186 km/h za 12,4 sekundy.

Na předchozích exemplářích Chironu je také několik dosud nevídaných prvků, počínaje exkluzivním hlavním lakem „Argent Atlantique“, který podtrhuje spodní část karoserie z karbonu Blea Royal a akcenty z leštěného hliníku.

Záď je opatřena milimetrovou dutou částí, která umožňuje snadný únik horkého vzduchu, zatímco přední část je opatřena širšími vstupy vzduchu. Zvětšena je také mřížka chladiče ve tvaru podkovy a pozměněný přední splitter pomáhá maximalizovat přítlak.

Další prvenství Chironu najdeme v interiéru, kde kožený povrch využívající 2665 ručně tkaných proužků pokrývá středovou konzolu, palubní desku, výplně dveří a vložku zadní stěny. Volant je barevně sladěn s komfortními sedadly Deep Blue a přístrojový panel Chironu je zasazen do černě eloxovaného hliníkového krytu.

Ten, kdo Chiron Profilée vlastní, zaplatil prémii 10,7 milionu dolarů, protože podle Newsweeku se předprodejní odhad pohyboval kolem 5,2 milionu dolarů. Vzhledem k jeho finální podobě a jedinečné specifikaci se však vyplatí každý haléř.

Zdroj: maxim.com