Brazilská fotbalová legenda Pelé: Jeho neuvěřitelná cesta ke slávě nebyla lehká

Přidat na Seznam.cz

Pelé, člen tří brazilských týmů, které vyhrály mistrovství světa, je mnohými považován za nejlepšího fotbalistu všech dob. Setkal se a měl i slova chvály pro naší legendu fotbalu Josefa Masopusta. Nazýval ho dokonce přítelem.

Kdo je Pelé?

Fotbalová legenda Pelé se stal superhvězdou díky svému výkonu na mistrovství světa v roce 1958. Pelé hrál profesionálně v Brazílii dvě desetiletí, během nichž vyhrál tři světové poháry, a na sklonku kariéry se připojil k týmu New York Cosmos. V roce 1999 byl vyhlášen FIFA nejlepším fotbalistou 20. století a je celosvětovým velvyslancem fotbalu a dalších humanitárních organizací.

Raný život

Pelé se narodil jako Edson Arantes do Nascimento 23. října 1940 v brazilském městě Três Corações jako první dítě João Ramose a Dony Celeste. Pelé, pojmenovaný po Thomasi Edisonovi a přezdívaný „Dico“, se jako malý chlapec přestěhoval s rodinou do města Bauru.

João Ramos, známý spíše jako „Dondinho“, se snažil vydělat si na živobytí jako fotbalista a Pelé vyrůstal v chudobě. Přesto si osvojil základní fotbalový talent, když v ulicích Bauru kopal do srolované ponožky vycpané hadry. Původ přezdívky „Pelé“ je nejasný, ačkoli si vzpomíná, že jí pohrdal, když o něm jeho přátelé takto poprvé mluvili.

V dospívání se Pelé připojil k mládežnickému týmu, který trénoval Waldemar de Brito, bývalý člen brazilské fotbalové reprezentace. De Brito nakonec přesvědčil Pelého rodinu, aby nadějný fenomén opustil domov a v patnácti letech si vyzkoušel profesionální fotbalový klub Santos.

Fotbalový národní poklad

Pelé podepsal smlouvu se Santosem a okamžitě začal trénovat se stálými hráči týmu. První profesionální gól v kariéře vstřelil ještě před dovršením 16 let, ve své první kompletní sezoně vedl ligu v počtu gólů a byl povolán do brazilské reprezentace.

S Pelém se svět oficiálně seznámil na mistrovství světa 1958 ve Švédsku. Sedmnáctiletý mladík prokázal pozoruhodnou rychlost, atletický talent a přehled na hřišti a třemi góly přispěl k semifinálovému vítězství nad Francií 5:2. Další dva góly pak vstřelil ve finále, které hostitelská země vyhrála 5:2.

Mladá superhvězda dostávala tučné nabídky na angažmá v evropských klubech a brazilský prezident Jânio Quadros nakonec nechal Pelého prohlásit za národní poklad, což mu právně ztížilo možnost hrát v jiné zemi. Bez ohledu na to se majitelé klubu Santos postarali o to, aby byla jejich hvězdná atrakce dobře placená, a naplánovali lukrativní exhibiční zápasy s týmy z celého světa.

Další tituly z mistrovství světa

Pelé si po dvou zápasech mistrovství světa 1962 v Chile přivodil zranění třísel a vynechal závěrečná kola, zatímco Brazílie získala svůj druhý titul v řadě. O čtyři roky později v Anglii ho série brutálních útoků soupeřových obránců opět vyřadila ze hry kvůli zranění nohy a Brazílie vypadla z mistrovství světa po jednom kole.

Navzdory zklamání na světové scéně Pelého legenda nadále rostla. Na konci 60. let se obě frakce nigerijské občanské války údajně dohodly na 48hodinovém příměří, aby mohly sledovat Pelého v exhibičním zápase v Lagosu.

Mistrovství světa 1970 v Mexiku znamenalo pro Pelého a Brazílii triumfální návrat ke slávě. V čele impozantního týmu vstřelil Pelé na turnaji čtyři góly, z toho jeden ve finále, když Brazílie zvítězila 4:1 nad Itálií.

V roce 1974 Pelé oznámil odchod do fotbalového důchodu, ale následující rok se nechal zlákat zpět na hřiště, aby hrál za tým New York Cosmos v North American Soccer League, a dočasně pomohl americkou ligu učinit velkou atrakcí. Svůj poslední zápas odehrál v exhibici mezi New Yorkem a Santosem v říjnu 1977, kdy nastoupil za obě strany, a do fotbalového důchodu odešel s celkovým počtem 1281 gólů v 1363 zápasech.

Pozdější léta a odkaz

Odchod do důchodu příliš neoslabil Pelého veřejný profil, který zůstal populárním hráčem na hřišti a působil v mnoha profesionálních arénách.

V roce 1978 byla Pelému udělena Mezinárodní cena míru za jeho práci pro UNICEF. Působil také jako mimořádný brazilský ministr sportu a velvyslanec OSN pro ekologii a životní prostředí.

V roce 1999 byl Pelé spolu s Argentincem Diegem Maradonou vyhlášen hráčem století FIFA. Pro mnohé se jeho úspěchy na fotbalovém hřišti nikdy nevyrovnají a prakticky všichni velcí sportovci v tomto sportu se poměřují s Brazilcem, kvůli kterému se kdysi svět zastavil, aby sledoval jeho nadpozemskou hru.

Zdroj: biography.com, wikipedia